Bülent Aydemir programına çıkmadı

41 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketine AK Partili eski vekil ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan'ın neden olduğunu açıklayan Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, bugün 'Para Gündem' programına çıkmadı.

A+ A-

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, dün (6 Şubat 2020) Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan hakkında tüm Türkiye'yi şoke eden bir iddia ortaya atmıştı.

AKP'li eski vekil ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan'ın yemeğe gitmek için çığ bölgesine tüm uyarılara rağmen iş makinalarıyla girdiğini belirten Aydemir, canlı yayında şunları anlatmıştı: 

“Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. Ak Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil.’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı. Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinasını yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makinaları yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makinalarıyla öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Can ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinası ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.”

İddianın yalanlanmasının ardından "Teyitsiz bilgi paylaştım" diyerek özür dileyen Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, hafta içi her gün yorumcu olarak katıldığı Para Gündem programına bugün çıkmadı. Bugünkü programda konuklarını tanıtan Ebru Baki, Fenerbahçe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Baban ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Baydur'un ismini telaffuz etti.