Doğan Medya Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ görevinden istifa etti

Yalçındağ, hükümete yakın bazı isimlere gönderdiği iddia edilen mesajların medyaya yansımasının ardından ani bir kararla istifa etti.

Doğan Medya Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ görevinden istifa etti
A+ A-

9 ay önce Doğan Medya Başkanlığı görevine getirilen Mehmet Ali Yalçındağ istifa etti.

YALÇINDAĞ'DAN İSTİFA AÇIKLAMASI

1989 yılından bu yana, Doğan Grubu'na bağlı kuruluşlarda farklı görevlerde bulundum. En üst düzeyde sorumluluk aldım. 2016'dan bu yana da görevim Doğan medya kuruluşlarının koordinasyonuydu. Bu görevlerimi  her zaman Kurumsal yapımızın belirlediği  dürüst ve ilkeli yayın politikalarına olan  inancımla yerine getirdim. Tüm çalışmalarımda uzlaşarak, birlik ve beraberlik içinde üretmenin (her zaman ) yapıcı ve verimli olduğuna inanarak çalıştım. 
Medyanın sorgulayıcı ve kamuoyundaki tartışmaların önünü açıcı rolünün ne kadar önemli olduğunu 20 yıllık yöneticilik  tecrübelerimde gördüm. Çalışmalarımda, Doğan Yayın İlkeleri'ne hassasiyetle uyulmasına, yayınlarımızın evrensel değerlere uygun, adil ve tarafsız olmasına özen gösterdim. Aynı zamanda, her yayın kuruluşumuzun kendikültürüne uygun yayın yapmasının önemini bilerek, bu yapıya müdahale etmedim. 
Son dönemde ülkemiz iki büyük tehditle karşı karşıya kaldı: Terör ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi.

Bu tehditlere karşı Doğan Medyası, demokrasiye olan bağlılığı, ülke birlik ve bütünlüğüne yönelik hassasiyeti ile  en tepe yönetiminden tüm çalışanlarına kadar önemli bir sınav verdi ve rol oynadı. Bu ilkeli duruşun bir parçası olmaktan, mutluluk duyuyorum.

Bütün hayatım boyunca ve üstlendiğim tüm görevlerde çatışmadan uzak durdum. Uzlaşma ve diyaloğu en iyi yöntem olarak benimsedim. Her kesimle samimi görüş alışverişine önem verdim. Hükümetler ile medyanın kavgasının ülkeye bir yarar getirmediğine inandım. Eleştirilerin yapıcı olmasını ve diyalog kanallarının açık tutulmasından yana oldum. Bu tutum ve yapımdan rahatsızlık duyan bazı çevrelerin beni hedef göstererek, Şahsımı Doğan Grubunu yıpratma çabası  içine girdiklerini görüyorum.

Her fırsatta dile getirdiğim bu görüşlerimi hatırlatmamın nedeni, son günlerde dijital ortam ve sosyal medyada bana ait olduğu iddia edilen e-posta mesajları yayınlandı. Kişisel bilgisayarlarımda yapılan teknik incelemede, bu e-postaların benim tarafımdan yazılmadığı, benim bilgisayarım tarafından gönderilmediği ortaya çıkmıştır. Bu çirkin bir sahtekarlıktır. Bu sahtekarlığın nasıl yapıldığına ilişkin kapsamlı teknik incelemelerimizi sürdürüyoruz . Bu yayınlara karşı her türlü hukuki hakkımı kullanacağım.

Bu sene başından beri, özveri ve itinayla sürdürdüğüm bu zor görevi, şahsıma yönelik bu saldırıların Doğan grubunun itibarına hiçbir şekilde zarar vermemesi maksadı ilebugün itibariyle bırakma kararı aldım. Görevimi bırakmam, ne kendi doğrularımı savunmaktan beni alıkoyacak ne de mensubu olmaktan onur duyduğum Doğan Grubu medyasını ilkelere bağlı yayın politikasından caydırabilecektir.

Bu süreçte, her daim olduğu gibi yanımda olan ve beni destekleyen Onursal Başkanımız Sn. Aydın Doğan’a, ve Doğan Yayın Grubu’nda birlikte çalıştığım, bana destek olan bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Kamuoyuna saygılarımla duyururum.

NELER OLMUŞTU ?

Redhack isimli grup, önce Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın ardında da Mehmet Ali Yalçındağ'ın elektronik postalarını kırmış ve ardından da ikili arasında geçtiği iddia edilen yazışmaları servis etmişti.

 Mehmet Ali Yalçındağ'a ait olduğu ileri sürülen yazışmalarda hükümete yakın bazı isimlerle olan yakın diyaloglar dikkat çekmişti.

İddiaya göre Yalçındağ, Doğan Grubu'ndaki günlük gelişmeler hakkında muhataplarına bilgi aktarıyordu. Bu durum ''Yalçındağ günlük rapor veriyor'' şeklinde medyada yer aldı. 

Elektronik postalarda Yalçındağ'ın bazı çalışma arkadaşları hakkında da dert yandığı görüldü. 

Hedef tahtasındaki isimler arasında Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve gazetenin Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek de bulunuyordu.

Aydın Doğan'ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile evli olan işadamına, başta Hürriyet olmak medyanın bir bölümünden tepki sesleri yükseldi. 

Yalçındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Benim bilgisayarım maalesef bir şekilde hacklenmiş. Benim günlük bütün raporlarım, rapor dediğim günlük, ben 22 senedir günlük tutuyorum. Hepsi maalesef çalınmış, ele geçirilmiş" diyerek kendini savunmuştu.

Ancak bugün sürpriz bir gelişme yaşandı. Yalçındağ Doğan Medya Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. 

BU KARAR NİYE ALINDI ?

Grup içinden Yalçındağ'a tepki sesleri yükseldi demiştik. Ancak Mehmet Ali Yalçındağ'ın medya grubunda olduğu gibi aile içinde de güçlü bir pozisyonu var. 

Birinin ''istifa et'' çağrısı yapma ihtimali zayıf.

Muhtemelen Mehmet Ali Yalçındağ grubun daha fazla yıpranmaması için istifa yolunu tercih etti.