Fatih Portakal'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Fatih Portakal'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı
Güncelleme:

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı yapan gazeteci Fatih Portakal, "Ukala bir insan değilim. Ama akıllı bir insanım. Aptal bir insan değilim" dedi. Portakal'ın o sözleri sosyal medyada gündem oldu.

Türkiye 28 Mayıs'ta yeniden sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.18, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.82 oy alarak tamamladı. 

Erdoğan'ın seçimi kazanmasının ardından eleştiri oklarının bir bölümü muhalefete ve Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. Gazeteci Fatih Portakal'dan ise Kılıçdaroğlu'na canlı yayında istifa çağrısı geldi. 

Fatih Portakal, "Zaman zaman CHP partisine Kemal Kılıçdaroğlu olduğu için oy verdim. Artık siz bu partiden gitmelisiniz. Yerel seçim var diye ertelememeniz gerekiyor. Bir kan değişikliğine ihtiyaç var. Seçime giden değil, kazanan bir lider olmanız gerekiyor. Her seçime giriyorsunuz ve kaybediyorsunuz. Bu önemli bir seçimdi sizin için. Bu önemli seçimi kaybettikten sonra bir daha şansınızın olmaması gerekiyor"dedi.

Portakal kendi sunduğu haber programında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Filmin sonunda akıllarda kalan, kaybeden kim? Kemal Kılıçdaroğlu. Çalışmadı mı? Çok çalıştı. Diğerlerinden bile çok çalıştı. 74 yaşına rağmen o sahadan o sahaya gitti. En güzeli de sakindi. Bağırmadı, el hareketi yapmadı, hakaret yapmadı. En güzel yaptığı şey kalp işaretiydi. Kaybetti. Peki göreve devam edecek mi?

Seçim gecesi önce Kılıçdaroğlu, sonra Meral Akşener konuştu. İkisinin de istifa etmeye niyeti yok. Türkiye'deki demokrasi maalesef bu. Bakın, Kemal Bey hak etmedi mi? Evet, yani hak edilmiş bir mağlubiyet. Helaliyle kaybedilmiş bir seçimden bahsediyorum. Kemal Bey bir yurttaş olarak, bakın ben hiçbir partiden değilim.

Zaman zaman CHP partisine Kemal Kılıçdaroğlu olduğu için oy verdim. Artık siz bu partiden gitmelisiniz. Yerel seçim var diye ertelememeniz gerekiyor. Bir kan değişikliğine ihtiyaç var. Seçime giden değil, kazanan bir lider olmanı gerekiyor. Her seçime giriyorsunuz ve kaybediyorsunuz. Bu önemli bir seçimdi sizin için. Bu önemli seçimi kaybettikten sonra bir daha şansınızın olmaması gerekiyor.

Sizin ayrılıp ailenize vakit harcamanız gerekiyor. Başka insanlara bu koltuğu vermeniz gerekiyor. CHP'nin silkinmesi gerekiyor. Yönünü bulması gerekiyor. Milliyetçi bir CHP'den mi, solcu bir CHP'den mi, muhafazakar bir CHP'den mi bahsediyoruz, kimliği nedir CHP'nin onu bile bilmiyoruz. Şu son haftadaki savruluşunuz bile çaresizliğin bir göstergesi.

Kibarlığınıza, sakinliğinize hiçbir şey demiyorum. Keşke değişim olabilseydi. Değişim olmadı. O zaman siz değişin. O zaman siz değiştirin. Koltuğu siz bırakın. Bırakın, siyasetten ayrılın. Bu partiyi mutlaka yönetebilecek insanlar vardır. Ama bir değişikliğe ihtiyaç var.

CHP'nin yönünü bulması gerekiyor. Benim de verebileceğim akıl bu. Ben en az onlar kadar zekiyim. Bir yurttaş olarak, gazeteci olarak akıl veriyorum. Erdoğan'a da, Bahçeli'ye de, Kılıçdaroğlu'na da veririm. Ukala bir insan değilim. Ama akıllı bir insanım. Aptal bir insan değilim."