Agos'a tehdide beraat

Agos'a tehdit davasında mahkeme sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Agos'a tehdide beraat
A+ A-

Agos Gazetesi önüne, siyah çelenk bırakarak, sosyal medya üzerinden "Bir gece ansızın gelebiliriz" şeklinde tehdit ettikleri iddiasıyla yargılanan, Milliyetçi Türkiye Partisi İstanbul İl Başkanı Bilal Gökçeyurt ile Turan Ocakları Genel Başkanı Ercan Urçar, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

"HRANT DİNK'İN BAŞINA GELENLER MALUM"

Sanıklardan şikayetçi olan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yedvart Danzikyan "Bina kapalı iken siyah çelenk koymuşlar. Sabah gazeteye gelince gördük. Daha sonra sanıkların bu çelenk koyma faaliyetini sosyal medyada da paylaştıklarını ve hakaret ederek tehditler de bulunduklarını görünce şikayetçi olduk. Hrant Dink öldürülmeden önce de bir gece ansızın geliriz diyerek toplanmışlardı. Sonrasında da Hrant Dink'in başına gelenler malum. Bu nedenle biz bu durumu tehdit olarak algıladık ve hepimiz tedirgin olduk" diye konuştu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Sanık Bilal Gökçeyurt da kanuna göre kurulmuş bir parti olduklarını belirterek, "Biz iki tane çelenk koyduk. Biri Milliyetçi Türkiye Partisi diğeri de Turan Ocakları adına idi. Facebook üzerindeki paylaşımları ben yapmadım. Kimin yaptığını hatırlamıyorum. Bu hesap Turan Ocakları İstanbul Şubesi'ne aittir. Yazıları ben yazmadım" dedi. Diğer sanık Ercan Uçar da Facebook'taki hesabın kendisine ait olmadığını belirterek, "Basın açıklamalarımızı ve metinlerimizi genel başkanımız Ahmet Yılmaz hazırlamıştır. Benim bir ilgim yoktur. Suç işleme iddiasını kabul etmiyorum" diye konuştu.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Yapılan savunmaların ardından duruşmayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Bilal Gökçeyurt ile Ercan Urçar'ın, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Agos Gazetesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu, hukuka aykırı olduğunu belirterek karara itiraz etti.