AYM'den dikkat çeken MİT TIR'ları kararı

“17-25 Aralık soruşturmaları” ve “MİT TIR’ları” haberlerine getirilen yayın yasaklarına ilişkin Cumhuriyet gazetesinin başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM), “ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine” hükmetti.

AYM'den dikkat çeken MİT TIR'ları kararı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Cumhuriyet gazetesi adına başvuruda bulunan avukat Tora Pekin ve bireysel başvuru haklarını kullanan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Basın Konseyi Başkanı Zerrin Pınar Türenç'in AYM'ye sunduğu dilekçede, toplumu ilgilendiren ve kamuoyunca tartışılmasında yarar bulunan olaylara ilişkin olarak verilen yayın yasağı kararlarının demokratik bir toplumda gerekli olmadığı belirtildi.

Başvuruyu görüşen AYM kararında ise “Demokratik bir sistemde başvurucuların ifade ve basın özgürlüklerine yönelik bir müdahalede bulunulduğu anlaşılmaktadır” dedi. Mahkeme kararında, Anayasanın “Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti” ve “Basın Hürriyeti” maddelerine atıfta bulundu.

Kararın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atadığı üyelerin verdiği oylar sonucunda oybirliğiyle alınması dikkat çekti.mit tı

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News