Can Dündar Almanya'ya kızdı

Cumhuriyet Gazetesi'nin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, Cumhuriyet operasyonu sonrası Alman hükümetinin tepkisinin çok zayıf kaldığı eleştirisinde bulundu.

Can Dündar Almanya'ya kızdı
A+ A-

Cumhuriyet Gazetesi'nin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, Alman hükümetinin gazete çalışanlarının gözaltına alınmasına verdiği tepkiyi eleştirdi.

Deutsche Welle Türkçe’nin Die Welt gazetesinden aktardığı habere göre; Dündar, "Alman hükümetinin tepkisi gerçekten zayıftı. Bu, ABD gibi Türkiye'nin diğer Batılı ortakları için de geçerli” şeklinde konuştu.

“ENDİŞELİ OLMAK YARDIMCI OLMUYOR”

Dündar, açıklamasında, "Berlin, tutuklama dalgalarını bir kez bile kınamadı. Avrupa hükümetlerinden, Türkiye'deki demokrasi için açık, cesur bir sinyal bekliyorum” dedi. Avrupalıların yıllardan bu yana "sürekli endişeli” olduğunu vurgulayan Dündar, "Endişeli olmak biz Türk gazetecilere yardımcı olmuyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN BİR CEZA OLUR”

Avrupa'yı Erdoğan'ın politikalarına karşı büyük bir anlayış göstermemeleri konusunda da uyaran Dündar, "Pek çok Avrupa hükümeti, Erdoğan yönetimi altında en azından istikrarlı bir Türkiye olduğunu düşünüyor, ancak Türkiye'yi kaybediyoruz. Ülkenin AB üyelik müzakereleri de kesilmemeli. İzolasyon Erdoğan için değil, Türkiye için bir ceza olur” dedi.