"Katil sizsiniz" manşeti suç sayılmadı

Yeni Şafak gazetesinin BDP milletvekillerinin fotoğrafının yer aldığı “Katil Sizsiniz” başlığı için mahkeme kararını verdi.

Katil sizsiniz manşeti suç sayılmadı
A+ A-

Yeni Şafak gazetesi, BDP milletvekillerinin fotoğrafının yer aldığı “Katil Sizsiniz” başlıklı bir haber yayımlamıştı.

Yeni Şafak gazetesinin 2011'deki haberinde "Türkiye Çukurca'da şehit düşen 11 askerimiz için göz yaşı dökerken, bu kanlı tablonun baş sorumlusu demokrasi kılıfı ile her fırsatta terörü yücelten BDP oldu. Kandil'in sözünden çıkmayan, kardeşlik projesini sabote etmek için her yolu deneyen, canlı bombayı 'şehit' ilan eden BDP katliamların ortağı haline geldi" ifadeleri yer almıştı.

Haberin ardından eski BDP milletvekili Hasip Kaplan, hukuki yollara başvurdu. Ancak, Bakırköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Hasip Kaplan'ın ülkede gerçekleşen terör eylemlerine takındığı tavrın eleştirildiğini öne sürerek davayı reddetti.

Bu karardan sonra Hasip Kaplan, yargı sürecini tamamlayıp Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM de Hasip Kaplan'a yönelik Yeni Şafak'ın kullandığı 'katil' ifadesinin hak ihlali olmadığına karar verdi ve açılan tazminat davasını reddetti.

SİYASETÇİLERİN KATLANMASI GEREKEN YÜKÜMLÜLÜKLER

Anayasa Mahkemesi, derece mahkemelerince tarafların haklarının değerlendirilmesinde açık bir dengesizlik bulunmadığını belirleyerek, şeref ve itibarın korunmasını isteme hakkının ihlal edilmediğine hükmetti.