Karşı Gazetesi davasında hapis kararı bozuldu

Karşı Gazetesi davasında hapis kararı bozuldu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, kapatılan Karşı Gazetesi’ne yönelik FETÖ davasında verilen hapis cezası kararını bozdu.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Mart 2019'da Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Atabey, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) “üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasını hükmetmişti.

Sözcü gazetesinden Fırat Fıstık'ın haberine göre kararın temyiz edilmesi üzerine dosya 2020 yılında Yargıtay'a geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkındaki tebliğnamesini hazırlayarak, temyiz istemini görüşecek Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderdi.

Tebliğnamede, Eren Erdem hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasının onanması talep edildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin numarası 2021 yılında Yargıtay 3. Ceza Dairesi olarak değiştirildi.

Karşı Gazetesi Davası ile ilgili son kararı Yargıtay 3. Ceza Dairesi verdi.

Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay, hapis cezası kararını bozdu.

Kararda, yardım suçunun unsurlarının oluşabilmesi için suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte bilerek ve isteyerek yardım edilmiş olması gerektiği kaydedildi. “Başka bir ifadeyle, yardım fiilinin örgütün suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgüt olduğu bilinerek gerçekleştirilmiş olması gerekir” denildi.

(Kaynak)