Latif Erdoğan'dan olay olacak FETÖ iddiaları

Fetullah Gülen'in eski sağ kolu Latif Erdoğan, FETÖ'nün CIA tarafından kullanıldığını, örgütün MİT aracılığıyla kurulduğunu iddia etti.

Latif Erdoğan'dan olay olacak FETÖ iddiaları
A+ A-

FETÖ'nün MİT aracılığıyla ABD tarafından kurdurulduğunu öne süren Yeni Akit gazetesi köşe yazarı Latif Erdoğan, TSK içindeki subayların yüzde 80 ila 90'ının 'paralelci asker' olduğunu iddia ederken, FETÖ'yü MİT aracılığıyla ABD'nin kurduğunu söyledi.

CNN Türk'te Didem Arslan Yılmaz'ın programına konuk olan Erdoğan, Gülen Cemaati’nin bir dönem Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından destek gördüğünü belirterek, "Bu konuda kesin bir ifade kullanmak istiyorum. MİT, bir dönem FETÖ'yü destekledi. FETÖ MİT aracılığıyla ABD kurdurmuştur" diye konuştu.

TSK İÇİNDE YUVALANMIŞLAR

Türk Silahlı Kuvveleri içerisinde yüzde 80-90 civarında FETÖ'cüler mensubu askerin olduğunu öne süren Erdoğan, "Bunlar, küçük yaşlardan itibaren 'Ben kullanılmaya hazırım' mantığında insanlar. Bu mantıkla yaşayan biri için her şey söylenebilir" dedi. 

DARBECİLERDEN GÜLEN'DE ZİYARET

Geçmişte Fethullah Gülen'in en yakınındaki isimlerden biri olan Erdoğan şöyle devam etti:

"Gülen 90 yılında bana hayatını anlatan tek insandır. Elimde çok döküman ve bilgi var. Çevresiyle ilgili yaptığımız görüşmeler var. TSK’daki yapılanmaları da zannediyorum ki 76 yıllarına dayanan bir süreç ama bireysel bir yapılanma bu. Kurumsal olarak 80’li yıllarda çalışma yaptılar. Yapılanmanın başına bir kişiyi koymaları da 86’dan sonra gerçekleşiyor. 3-4 ay evvel ordu içindeki varlıklarının yüzde 90 dedim. Şu anda ekranda gördüğüm o generallerin, Akın Öztürk hariç hepsini tanıyorum ben. Talebelik dönemlerinden biliyorum, Gülen’in yanına gidip geliyorlardı. Şey var mesela, Hulusi Akar’a, ‘Seni Fethullah Gülen ile görüştürelim’ diyen asker. O Gülen’in talebelerinden birisiydi. Gülen’in yanına cumartesi pazar tatil günlerinde İstanbul’da veya İzmir’de gelip kalan insanlardı.”

'HÜSEYİN ÇELİK DÖNEMİNDE MEB'DE CİDDİ YAPILANMA OLDU'

Erdoğan, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Nur talebeleri ile irtibatı olan bir insan olduğunu ileri sürerek, "Harun Tokak, Van imamıyken orada beraber dostane ilişkileri olduğunu biliyorum. O dönemde ciddi bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılanma olduğunu biliyorum" ifadelerini kullandı.