Değirmenci'nin gönderilmesi nasıl yorumlandı ?

Kanal D spikeri İrfan Değirmenci'nin "sosyal medyada yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olduğu" iddiasıyla işine son verilmesi tartışmalara neden oldu.

A+ A-

Sabah yazarı Hilal Kaplan, Doğan Medya Grubu'nun kararıyla ilgili olarak "İrfan Değirmenci'nin 'Hayır' dediği için kovulduğunu söylemek ya saflık ya bilinçli provokatörlük" dedi. Son olarak anayasa değişikliği teklifi oylaması sırasında kendini kürsüye kelepçeleyerek eylem yapan Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka hakkında cinsiyetçi paylaşımlarda bulunmasıyla gündeme gelen Cemil Barlas ve Fuat Uğur da söz konusu karara ilişkin yorumlarını sosyal medya hesaplarında paylaşan gazeteciler arasında yer aldı.

Barlas "Eğer sahiden 'Hayır' diyecek olanlar Doğan Medya'dan kovulsaydı orada kimse kalmazdı" görüşünü savunurken, Türkiye yazarı Fuat Uğur da "İrfan Değirmenci'nin kovulması yönünde aslında geçen sene bir karar alındığını" iddia etti. Uğur, "İrfan Değirmenci geçen yıl da kovulacaktı ama yine bir numara yapıp kurtulmuştu. Bu seferki tutmadı. Çünkü reytingde ilk 100'e giremiyor" ifadesini kullandı.

Birgün yazarı Fatih Yaşlı, "Doğan Medya, referandumda 'hayır' diyeceğini açıklayan İrfan Değirmenci'yi 'tarafsızlık ilkesi gereği' kovmuş. tarafsızlık ilkesi, evet" ifadesiyle tepkisini dile getirdi.

Odun - Kürdan benzetmesi

Oyuncu Gonca Vuslateri de İrfan Değirmenci'nin işine son verilmesine tepki gösteren sanatçılar arasında. Vuslateri, sosyal medya hesabında Değirmenci'yi etiketleyerek "Odun ile kürdan aynı malzemeden oluşur. Birini altın terazisinde tartarız diğeri kantarda tartılır" dedi. İrfan Değirmenci'nin "tarafsızlık" ilkesini öne sürerek kovulduğu Kanal D'de yayınlanan "Arka Sokaklar" dizisinin başrol oyuncularından Şevket Çoruh da, "Ben de 'Hayır' diyorum, beni de kovun" diyerek kanala tepkisini gösterdi.

Aynı zamanda Doğan Medya bünyesindeki Hürriyet gazetesinde köşe yazan şarkıcı Gülben Ergen,  "Ekranda yıllardır samiyetinle, gülen yüzünle biriktirdiğin milyonlar seni bırakmaz. #İrfanDeğirmenci yolun aydınlık olsun" ifadesini kullanırken, oyuncu Berna Laçin de sosyal medya hesabında "Demokrasi'nin 'D'si kalmıştı o da İrfan Değirmenci'nin atılmasıyla gitti. Yazıklar olsun Türkiye. Memleketi şu halden kurtaramayan hepimize" paylaşımında bulundu.