RTÜK'ten Tele1, KRT ve Halk TV'ye verilen cezalarla ilgili açıklama

RTÜK'ten Tele1, KRT ve Halk TV'ye verilen cezalarla ilgili açıklama
Güncelleme:

Erzurum’da Kuran kursunda çocukların istismar edilmesine yönelik haberleri ekrana taşıyan Halk TV, KRT ve TELE 1, RTÜK tarafından yüzde 2 idari para cezası ile cezalandırılmıştı. RTÜK'ten tepkiler üzerine konuya ilişkin açıklama geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Erzurum’da Kuran kursunda çocukların istismar edilmesine yönelik haberleri ekrana taşıyan Tele1, KRT ve Halk TV'ye verilen idari para cezalarının "elim olayın" gündeme getirilmesine değil, mahkemelerin verdiği ve yasal olarak uymak zorunda bulunulan yayın yasaklarının "hiçe sayılmasına" ilişkin olduğunu ileri sürdü.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen üst kurul toplantısında alınan müeyyide kararlarının bazı sosyal medya kullanıcıları ile bir takım basın ve yayın organları tarafından kamuoyuna farklı yansıtılarak, bazı RTÜK üyelerinin sosyal medyada "haksızca linç edildiği" iddia edildi.

Palandöken'deki olaya ilişkin Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliğince verilen yayın yasağını Halk TV'nin 7, KRT'nin 22 ve Tele1'in 3 kez ihlal ettiği bildirilen açıklamada, RTÜK'ün yasal görevinin mahkemelerin verdiği yayın yasaklarını ilan etmek ve olası ihlaller durumunda yaptırım uygulamak olduğu söylendi.

Alınan kararların içeriğinin bundan ibaret olduğu kaydedilen açıklamada, "Altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekirse, üst kurulda dün alınan karar, üç medya kuruluşunun, yargı mercilerinin verdiği yayın yasaklarını ihlal etmesine yöneliktir. Verilen cezalar elim olayın gündeme getirilmesine değil, mahkemelerin verdiği ve yasal olarak uymak zorunda bulunulan yayın yasaklarının hiçe sayılmasına ilişkindir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bu gerçeğin bilinerek değerlendirmelerin yapılması, çocuk ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine zarar verecek yayın içerikleriyle mücadele eden RTÜK'ün iftira ve algı operasyonlarına maruz bırakılmaması istendi.

 

Etiketler RTÜK suç Tele1 KRT Halk TV