Sözcü’ye bir büyük ceza daha

Sözcü’ye bir büyük ceza daha

Sözcü’nün bugünkü “Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız” başlıklı manşetinde, büyük vergi cezalarıyla yıpratma operasyonlarının sürdüğünü duyurdu.

Sözcü gazetesi, büyük vergi cezalarıyla yıpratma operasyonlarının sürdüğünü duyurdu.

Sözcü’nün bugünkü “Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız” başlıklı manşetinde “Yazılı basında en fazla vergiyi vermesine rağmen Sözcü Gazetesi’ne vergi cezası kestiler. Yetmedi, Basın İlan gelirlerini de kıstılar. Susturmak için de FETÖ’cülükle suçladılar. Ne yaparsanız yapın, Sözcü’yü durduramayacaksınız!” ifadeleri yer aldı.

Sözcü’nün vergi cezalarıyla nasıl hedef getirildiğini anlattığı haberi şöyle:

Yazılı basında açık ara en fazla vergiyi vermesine rağmen, gerçeklikle alakası olmayan suçlamalarla ağır vergi cezaları kesiliyor. Bununla beraber Basın İlan Kurumu (BİK) gelirlerine de sudan bahanelerle neşter vuruluyor. Sözcü TV'nin yeni logosunu onaylamayan RTÜK engellemelerine karşın, Sözcü ayakta kalmayı başarıyor. Tüm engellemelere rağmen ayakta kalmaya da devam edecek.

14.5 MİLYON LİRALIK CEZA

Kamu kurumlarından ve hükümetin kontrolündeki şirketlerden herhangi bir reklam almayan, sırtını tamamen okurun gücüne dayayan Sözcü'ye 2018 yılında toplam 14.5 milyon lira vergi cezası kesildi. Oysa ki, SÖZCÜ Gazetesi'nin bağlı bulunduğu Estetik ve Çağdaş şirketleri 2018 yılında 6 milyon TL, 2019 yılında 10.5 milyon lira vergi ödedi.

Buna karşın devletin her yıl on milyonlarca liralık reklam desteğini alan iktidara yakın gazeteler, söz konusu vergi vermek olunca Sözcü'nün yanına dahi yaklaşamıyorlar.

HER YIL AYNI UYGULAMA

Sözcü'ye yönelik mali baskılar yeni başlamış değil. Ergenekon ve Balyoz kumpasları dönemindeki dik duruşuyla o zamanlar başta FETÖ olmak üzere pek çok çevrenin hedefi haline gelen Sözcü'ye 2012'den bu yana her yıl vergi incelemesi yapılıyor. Türkiye'de vergi incelemesi yapılan şirket oranı sadece yüzde 1.45 iken, Sözcü'ye yapılan incelemeler rutin hale gelmiş durumda. Tüm gelirleri şeffaf, tüm belgeleri açık bir gazete olan Sözcü denetimden çekinmiyor. Ancak vergisini ödemeyen gazeteler dururken, Sözcü'ye yapılan incelemelerin ve bunların sonucunda kesilen haksız cezaların Sözcü'yü susturmaya yönelik olduğu apaçık ortada. Sözcü, en çok vergiyi vermesine rağmen halen inceleniyor ve ağır para cezaları kesiliyor.

ÖZEL EKİP KURULDU

Sözcü Gazetesi'nin merkezi İstanbul'da olmasına rağmen, şirketi incelemek için Ankara'dan 4 kişilik özel ekip görevlendirildi. Maliye tarihinde ender rastlanacak şekilde, sanki İstanbul'da müfettiş yokmuş gibi Ankara'dan inceleme yapılması, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Pandemi bahanesiyle İstanbul'da belgeleri incelemeye gelmeyen müfettişler, vergi tekniği raporunu göstermeden milyonlarca liralık haksız cezalar kesti.

Sözcü