Darbe girişimi gecesi Anadolu Ajansı'nı da basacaklardı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 4. Kolordu Komutanlığındaki eylemlere ilişkin iddianamede, aralarında HSYK, Emniyet, Belediye, Anadolu Ajansının da yer aldığı kurumlara kaç araç ve personel sevkinin yapılacağına ilişkin intikal notları da yer aldı.

A+ A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 4. Kolordu Komutanlığı ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin hazırlanan iddianame tamamlandı.

4. Kolordu Komutanlığı iddianamesi hazır

Şüphelilerin, olay tarihi itibarıyla aslında Genelkurmay Başkanlığı Cari Harekat Daire Başkanlığında görevli olan fakat akşam saatlerinde önceki görev yeri 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına gelerek 3. Mekanize Piyade Taburunun emir ve komutasını alan eski Tabur Komutanı şüpheli Ejder Yıldırım'ın emirleri doğrultusunda, Ankara'nın çeşitli noktalarını kontrol altına almak amacıyla zırhlı araçlarla kışla dışına çıktıkları belirlendi.

Yıldırım'ın da içinde yer aldığı konvoyun, mühimmat yüklü olarak, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve Ankamall Kavşağı'nı kontrol altına almak amacıyla yola çıktığı, zırhlı muharebe araçlarına uçaksavar mermisi ve benzeri ağır
mühimmatın yüklendiği de tespit edildi.

İddianamede, darbeye iştirak eylemlerinde, 4. Kolordu Komutanlığına bağlı komutanlıklara, "Ankara ilinde çeşitli noktaları kontrol altına almak, kritik öneme sahip çeşitli kurumları ele geçirmek, Sıhhiye, Ulus, Kızılay gibi önemli kavşaklarda kontrolü ele almak, gerektiğinde yol tıkama ve darbeye karşı gelişebilecek olası bir direniş halinde, bunun bastırılması" görevinin verildiği yönünde kanaate ulaşıldığı belirtildi.

 

İntikal notları iddianamede
Şüphelilerden Yıldırım'ın sevk ve idaresinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen saldırı için oluşturulan konvoyda yer alan ve Yıldırım'ın kullanımında olan Land marka araçta ele geçirilen dokümanların incelenmesinde, Ankara'daki çeşitli kavşak ve noktalara ilişkin hava haritaları, intikal planı, hangi kavşak ve noktalara kaç araç sevkinin gerektiği, aralarında HSYK, Emniyet, Belediye, Anadolu Ajansının da yer aldığı kurumlara kaç araç ve personel sevkinin yapılacağına ilişkin intikal notları bulundu.