Dev medya grubuna 31 milyar dolarlık teklif

Dünyanın en büyük kablolu TV şirketi ABD'li Comcast, İngiliz yayın kuruluşu Sky grubunu satın almak için 31 milyar dolar teklif verdi.

Dev medya grubuna 31 milyar dolarlık teklif
A+ A-

Comcast'ten yapılan açıklamada, yaklaşık 23 milyon müşterisi bulunan  Sky grubunun satın alımı için 31 milyar dolar (yaklaşık 22 milyar sterlin) teklif  verildiği belirtildi.

Satın almanın gerçekleşmesi halinde, Sky grubunun bünyesinde bulunan  Sky News haber kanalının editöryal bağımsızlığının 10 yıl korunacağının  kaydedildiği açıklamada, ayrıca 5 sene boyunca başka bir İngiliz gazetesinde  çoğunluk hissesi satın alınmayacağı bilgisine yer verildi.

Açıklamada, Comcast'in satın alma teklifinin, Avustralyalı medya  patronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu 21st Century Fox’un Sky grubunu alma  teklifine kıyasla yüzde 16 daha yüksek olduğu vurgulandı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), ocak ayında, 21st  Century Fox’un Sky grubunu alma girişimini "medyanın çok sesliliği açısından kamu  yararına olmadığı" gerekçesiyle engellemişti.

Bunun ardından, ABD'li eğlence ve medya devi Walt Disney bu ay başında  Sky News'i satın almak için girişimde bulunarak, 21st Century Fox’un Sky grubunu  satın almasına destek olmaya çalışmıştı.

Murdoch'ın sahibi olduğu 21st Century Fox, yüzde 39'luk hissesine  sahip olduğu Sky grubunun geriye kalan yüzde 61'lik hissesini satın almak için  geçen sene 11,7 milyar sterlin (16,5 milyar dolar) teklif etmişti.

Walt Disney ise aralık ayında, 21st Century Fox'u satın almak için  52,4 milyar dolar teklif ettiğini duyurmuştu.

Comcast'in sahip olduğu firmalar arasında, uluslararası medya ve  eğlence şirketi NBCUniversal ve NBC televizyonu ile film yapımı ve distribütörlük  şirketlerinden Universal Studios ve DreamWorks Animation bulunuyor.