RTÜK'te deprem ! CHP'li Faruk Bildirici üyelikten çıkarıldı

Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyesi Faruk Bildirici'nin üyeliğinin düşürülmesi RTÜK Başkanı Şahin'in önerisi üzerine oylandı. Oylama sonucu 2'ye karşı 6 oyla kabul edilerek Faruk Bildirici'nin üyeliği düşürüldi.

RTÜK'te deprem ! CHP'li Faruk Bildirici üyelikten çıkarıldı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyesi Faruk Bildirici'nin sosyal medyadan duyurduğu RTÜK üyeliğinin düşürülmesi teklifi RTÜK'te kabul edildi. Bildirici, 2'ye karşı 6 oyla üyelikten çıkarıldı. düşürülmesi için teklif verildi. Bildirici, "Üyeliğim, RTÜK başkanının hukuksuz olarak üç yerde birden görev almasına karşı çıktığım, yanlışları eleştirdiğim ve kamuoyuna duyurduğum için düşürülmek isteniyor" dedi
 
CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan gazeteci Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi için teklif verildi. Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in üç yerde görev yaptığının ortaya çıkmasının ardından kendisini eleştirmiş ve istifa etmeye çağırmıştı.

Faruk Bildirici, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Üst Kurul toplantısında şu anda Başkan Şahin'in üyeliğimin düşürülmesi önerisinin gündeme alınması görüşülüyor. Yasa gereği ben salondan çıkarıldığım için beni CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşçı savunuyor. Üyeliğimin düşürülmesi mücadelemi etkilemez ancak anti demokratik bir yol açılmış olur. Beş oyu bulan taraf susturmak istediği muhalif üyeyi kuruldan atabilir. RTÜK'te muhalefete izin vermeyen, siyasi iktidarın uzantısı ve tek sesli bir dönem başlar” diye konuşmuştu.

Bildirici, üyeliğinin düşürülmesinin ardından Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

HUKUKSUZLUK GALİP GELDİ RTÜK ÜYELİĞİMİ DÜŞÜRME KARARI VERDİLER. Muhalefet yapmanın bedeli üyeliğimin düşürülmesi oldu. Bu tahammülsüzlüğü, hukuksuzluğu, anti demokratik kararı yargıya götüreceğim
 
NE OLMUŞTU?

Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamıştı. RTÜK yasasına işaret ederek üyeliklerin ‘etik ve yasa dışı’ olduğunu ifade eden Bildirici, Şahin'in “RTÜK'teki görevlerinden çekilmiş sayılması” için TBMM ve RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vererek, gereğinin yapılmasını talep etmişti.

Bildirici, RTÜK Başkanı ve başkan vekilinin başka bir yerde görev almalarının kanunen yasak olduğunu belirterek, Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarında “hükûmeti temsilen” görev aldığını kaydetmişti. Bildirici, Şahin'in RTÜK Kanunu'nun 38. Maddesi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 16. Maddesini ihlal ettiğini ve görevinin düştüğünü belirtti. Bildirici'nin dilekçesi RTÜK'ün ardından TBMM Başkanlığı'na da sunulmuştu.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News