Skandal ! Filistin'i savunan yorumcu CNN'den kovuldu

CNN International'da BM’de Filistin'i savunan konuşma yapan yorumcu Lamont Hill’in işine son verildi.

Skandal ! Filistin'i savunan yorumcu CNN'den kovuldu
A+ A-

ABD'de CNN muhabiri Jim Acosta ile Başkan Donald Trump arasındaki gerilim ülkenin gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Sorduğu soruların ardından Trump'ın hedefi olan Acosta'nın Beyaz Saray'a girişi yasaklanmıştı. CNN, bu olay karşısında muhabirinin arkasında dururken, basın özgürlüğünü savunmuş ve kararın skandal olduğunu nitelendirmişti. Aynı CNN bu kez kendileriyle çelişen bir olaya imza attı. BM’de Filistin'i savunan konuşma yapan yorumcu Lamont Hill’in işine son verildi.

CNN Basın Sözcüsü Barbara Levin, Lamont Hill'in neden kovulduğuna dair net bir açıklama yapmaktan kaçınarak, “Marc Lamont Hill artık CNN'de çalışmıyor” dedi.

BM'de yaptığı konuşmada Filistin halkının gündelik hayatta maruz kaldığı zorluklara dikkat çeken Lamont Hill, “Nehirden denize özgür Filistin” ifadesini kullanmıştı. İsrail destekçisi gruplar, Hill'in öğretim görevlisi olarak çalıştığı Temple Üniversitesi’ne ve CNN’e seslenerek Hill’in işine son verilmesi çağrısı yapmıştı.

‘KENDİSİNİ BAĞLAR’

Temple Üniversitesince yapılan açıklamada, “Lamont Hill'in BM'de yaptığı konuşmadaki sözleri sadece kendisini bağlamaktadır. Bir vatandaş olarak söylemiş olduğu sözler Anayasa tarafından korunmaktadır” ifadeleri yer almıştı.

CNN'in ise baskılar sonrasında Lamont Hill’in işine son vermesi tepkilere yol açtı.

Lamont Hill, kendisine yönelik tepkiler sonrasında sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Filistin'in özgürlüğünü destekliyorum. Filistin'in kendisine dair kararları kendisinin vermesini destekliyorum. İsrail'in politikalarına ve yaptıklarına şiddetle karşıyım. Yahudi karşıtlığını, Yahudilerin öldürülmesini ya da konuşmamdan dolayı bana atfedilen benzeri sözleri desteklemiyorum. Bütün hayatımı bunlarla savaşarak geçirdim.”