Öğretmenlere ek ders ücreti müjdesi

Bu yıl başlayan ara tatil uygulmasıyla ortaya çıkan öğretmenlerin ek ders almama durumu, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile çözüme kavuşturuldu. Karara göre, 2 hafta olan ücret sınırı 4 haftaya çıkarıldı.

Öğretmenlere ek ders ücreti müjdesi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl ilk kez başlattığı ara tatil uygulaması nedeniyle öğretmenlerin, ara tatllerdeki mesailer ve seminerlerde ek ders ücret alamama ihtimali ortaya çıkmıştı.

Öğretmenler, ilgili mevzuata göre; öğretim yılı başıdna ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti alıyordu.

Söz konusu maddede yer alan 'iki hafta' ibaresi eski uygulamadaki iki tatil dönemi olan sömestr ve yaz tatilleri düşünülerek düzenlenmişti. Bu da yeni uygulamada öğretmenlerin ara tatil dönemlerindeki seminerlerden ek ders almalarını sınırlıyordu.

İlgili maddede yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve bu sınır iki haftadan dört haftaya çıkarıldı. Kararla birlikte öğretmenler ara tatillerdeki çalışmaları nedeniyle de ek ders alabilecek.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News