Araç muayeneleri için tarih belli oldu

Araç muayeneleri için tarih belli oldu
Güncelleme:

Koronavirüs salgını nedeniyle 3 aylığına ertelenen araç muayeneleri için yeni tarih belli oldu. Salgın döneminde 3 ay boyunca araçlarını muayene ettiremeyen vatandaşlar için 45 günlük süre tanındı.

Corona virüs tedbirleri kapsamında 3 Nisan tarihinde araç muayaneleri ertelenmişti. Türkiye'de araçlarının periyodik kontrollerininin ve yapıldığı kurum olan TÜVTÜRK'te araç muayeneleri yeniden ne zaman başlayacağı resmiyet kazandı.

Resmi Gazete’de 3 Nisan tarihinde yayınlanan bilgilere göre;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.”

Bu kapsamda 3 Temmuz tarihinden 45 gün süre içerisinde gerçekleştirilebilecek. Yani araç muayenesi geçen sürücüler için son tarih, 17 Ağustos 2020 tarihi olacak.