BMW de üretimi durdurdu

BMW de üretimi durdurdu

Almanya’da koronavirüs vakalarındaki hızlı artış nedeniyle otomotiv devi BMW, üretimi geçici olarak durdurdu.

Almanya’da 9 Mart’ta bin 40 olarak açıklanan vaka sayısı, bugün itibariyle 9 bin 360’a yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 26’ya çıktı. Vakası sayısındaki hızlı artış nedeniyle otomotiv devi BMW, üretimini 4 hafta süreyle durdurduğunu açıkladı. Firmanın Avrupa’daki üretim tesislerinin yanı sıra Güney Afrika’da bulunan üretim tesislerini de geçici süreyle durduracağını açıkladı.

19 Nisan’a kadar sürmesi planlanan üretim durdurma kararına daha önce de Volkswagen, Audi ve Daimler üreticileri de üretimi geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, Avrupa'nın en kalabalık nüfusuna sahip ve kıtanın lokomotif ülkesi olan Almanya'da gündelik hayatı etkilerken, başta büyüme ve istihdam olmak üzere ekonomiyi de tehdit etmeye başladı.

Ülkede koronavirüs gibi salgın hastalıklar konusunda yetkili merci olan Robert Koch Enstitüsü (RKI), koronavirüsün Alman halkı için oluşturduğu tehlikeyi "orta" seviyeden "yüksek risk" derecesine yükseltti. Tehlikenin artmasında, ülkedeki vaka sayısının yükselmesi ve salgının büyük ivme kazanması etkili olurken, salgının tehlikesi de bölgeye göre değişiyor.

Salgına yakalananların sayısının RKI'ya bildirilenden daha yüksek olabileceği belirtiliyor. RKI, Almanya'da koronavirüse yakalananların sayısının 8 bin 198 olduğunu duyurdu.

RKI, önlem alınmaması halinde Almanya'da 10 milyon kişinin 2-3 ay içinde enfekte olabileceği tahmininde bulunuyor.

Enstitü, ülkede salgının yayılmasının önüne geçilebilmesi ve bu sayede ülkenin sağlık sistemine aşırı yüklenilmemesi için her şeyin yapılması gerektiğini belirterek, hastanelerin artan hastalık vakalarında sorun yaşadığını vurguladı.