Türk yolculara skandal muamele ! Köpekle arandılar
Erdoğan'dan 3 belediye başkanına: Sonucu ağır olur
Ağabeylerinin eve kilitlediği kız, sevgilisine kaçarken pencereden düştü

Dizel mi, benzinli mi ?

Yeni araç almak isteyenlerin aklına takılan "dizel mi benzinli mi" sorusuna uzmanından yanıt geşdi.

Dizel mi, benzinli mi ?
A+ A-

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)  Makina Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, yeni  araç alacak ya da araçlarını değiştirecek kişilerin en çok "dizel araç mı  benzinli araç mı?" ikileminde kaldığını belirterek, "Aracı yılda 15 bin  kilometrenin üzerinde kullanıyorsanız dizel araç alırken verdiğiniz fazla parayı amorti etmiş oluyorsunuz. Yılda 15 bin kilometreden daha az kullanıyorsanız  benzinli taşıt almanızda hiçbir sakınca yok." dedi. 
 
Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni araç alırken  kullanıcının taşıdı ne kadar kullanacağının önemli olduğunu söyledi.
 
Çalışma teknolojisi bakımından dizel motorların benzinli motorlara  göre çok daha verimli olduğunu anlatan Bilgin, bir dizel motorun verimi yüzde 40  iken, benzinli motorun veriminin yüzde 30'larda olduğuna dikkati çekti. Bilgin,  "Bu demek oluyor ki aynı yakıtla dizel motor taşıt daha fazla yol gider. Bir de  dizel yakıtı benzinden daha ucuz. Bu daha da cazip yapıyor ama dizel motor araç  alırken benzinli motorlu araca göre daha fazla para ödüyorsun. Bu durumda kişinin  aracı ne kadar kullanacağına bakmak gerekir." diye konuştu.
 
Kullanıcıların araçlarıyla ortalama yılda 15 bin kilometre yol  yaptığına işaret eden Bilgin, şöyle devam etti:
 
"Fiyat farkıyla ekonomiklik birbirine çok paralel çizgide ilerler.  Yılda 15 bin kilometrenin üzerinde kullanıyorsanız dizel aracı alırken verdiğiniz  fazla parayı 10 yıl içinde amorti etmiş oluyorsunuz. 10 yıl sonra da kara geçmiş  oluyorsunuz. Yılda 15 bin kilometreden daha az kullanıyorsanız, benzinli taşıt  almanızda hiçbir sakınca yok. Bir de bunun psikolojik boyutu var. İnsanlar ilk  araç alırken çok daha büyük bir paraya kıyarken, günlük kullanımda cebinden çıkan  paranın daha az olmasını ister. Öyle düşünüldüğü zaman dizel araç insana çok daha  ekonomik gelir."
 
Bilgin, araçların bakım masrafına bakıldığı zaman da dizel motorlu  taşıtın bakım masrafının daha yüksek olduğunu belirterek, "Dizel motorlu araçlar  daha yüksek teknolojiye sahip olduğu için bunların periyodik bakım maliyetleri  daha yüksektir. Bakım masraflarını düşününce benzinli motorlu araçlar biraz daha  cazip duruma geliyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Dizel motorun periyodik bakımının aralıklarının çok daha kısa olduğunu  da ifade eden Bilgin, "Ortalama benzinli bir motorda periyodik bakımlar 20 bin  kilometrede iken tabi firmadan firmaya markadan markaya modelden modele değişir,  bunlar dizel motorlu bir araçta 15 bin kilometreye kadar inebiliyor ve bakım  masrafı da daha fazla oluyor." dedi.