için kaldı

Otomotiv sektöründe yeni korkunun adı Ağustos !

Otomotiv sektöründe yeni korkunun adı Ağustos !
Güncelleme:

Otomotiv satışlarında düşüş hızlandı. ÖTV indiriminin son bulduğu temmuz ayında, 17 bin 900 adetlik satışla yüzde 66 daralma yaşanan sektörde, bayram tatilinin de etkisiyle son 20 yılın en düşük ağustos ayının yaşanmasından korkuluyor.

Otomotivciler; bankalardan faiz indirimi, hükümetten ise kısa vadeli destekler yerine sürdürülebilir düzenleme bekliyor.

Pazarda yaşanan daralmaya yönelik Dünya gazetesinden Aysel Yücel’e konuşan sektör temsilcilerinden Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Sektörün geldiği nokta iyi değil. Bu noktada sadece ağustos ayına değil, bu yıla hatta önümüzdeki orta ve uçun vadeye bakmak lazım. Uzun vadeli, yani 2023 ve ötesine yönelik plan yapmak gerekiyor” dedi.

Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, iç pazarda bayram tatilinin de etkisi ile temmuzdan daha kötü bir ay geçirdiklerini ve satışlarda büyük durgunluk yaşandığını belirterek, "Otomotiv satışlarında iç pazar bayramın da etkisiyle temmuz ayında gerçekleşen 17 bin 900 adedin altında kalacak gibi görünüyor. Hatta korkumuz son 20 yılın en kötü ağustos ayı olan 2002'deki 13 bin adedin altında kalması" dedi. Sektörün acilen inşaatta olduğu gibi özel faiz desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Gülan, "Bu gidişatın ihracatın en büyük payını yapan otomotiv sektörünün iç pazarının telafisi zor bir durumda kalması nedeniyle sektördeki tüm paydaşların sıkıntısının üretim ile ihracatta da problem yaratacağını düşünüyorum" dedi.

Şu anda otomotivde faizlerin yüzde 1.70 ila yüzde 1.85 civarında olduğunu belirten Gülan, "Konutta yüzde 0.99 oranındaki faiz hemen hareket getirdi. Bizim sektörde de yüzde 1 civarına yaklaştıkça pazar canlanabilir" dedi.