için kaldı

Trafik sigortasına rekor zam! Artık her ay zamlanacak

Trafik sigortasına rekor zam! Artık her ay zamlanacak
Güncelleme:

2022 yılının ilk saniyelerinde başlayan zam yağmuru şiddetini arttırarak devam ediyor. Şubat ayında yüzde 20 oranında zamlanan zorunlu trafik sigortaları ücretlerine artık her ay otomatik zam gelecek. Yıllık zam oranı %50'yi aşacak.

2021'in son çeyreğinde başlayan ve hayatımızı kabusa çeviren ekonomik kriz zam olup üstümüze yağmaya devam ediyor. Özellikle 2022'nin ilk gününden bu yana yeni yıl zam olup üstümüze çökmüşken bir "dev" zam haberi daha geldi.

Motosiklet, otomobil, binek, ticari tüm araç tipleri için yaptırma zorunluluğu olan ve Şubat ayında yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortaları için yıl boyunca aylık otomatik zam devrede.

Zorunlu trafik sigortası ücretleri artık her ay otomatik olarka yüzde 2,25 oranında zamlanacak. Yılın ilk aylarında poliçe kestirenler daha düşük fiyat öderken yıl sonuna doğru poliçe kestirenler zorunlu trafik sigortası poliçelerini yüzde 50'yi aşan zamlı fiyattan ödeyecek.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SED­DK) zorunlu trafik sigortası primlerinin her ay yüzde 2.25 oranında artırılmasına karar verdi. Son bir yılda yüzde 125 artan zorunlu trafik poliçesi önümüzdeki 1 yılda yüzde 51 daha zamlanmış olacak.

Şubat ayından bu yana trafik primleri her ay yüzde 1.5 artırılarak uygulanıyor­du. SEDDK, 2022 için aylık prim artış oranını yüzde 1.25 olarak belirlemiş, ancak enflasyon ve kurlardaki hızlı artış nedeniyle primlere yüzde 20 zam yapıp aylık zammı da yüzde 1.5'e yükseltmişti. Yeni genel­geyle birlikte trafik sigortası primleri her ay yüzde 2.25 oranında artacağı için yıllık zam yüzde 30.6 ile rekor se­viyeye ulaşacak.

Şubattaki yüzde 20'lik zam da dikkate alındığında önümüzdeki 1 yıllık dönemde vatandaşın trafik poliçesi prim yükü yüzde 51 zamlanmış olacak. Nisanda bin 235 liraya çıkan en düşük trafik sigortası primi mayısta bin 263 liraya, haziranda bin 291 liraya, temmuzda bin 320 liraya yükselecek. Örneğin geçen yıl mayısta 568 liraya trafik poliçesi yaptıran bir araç sahibi, aynı aracının trafik poliçesini önümüzdeki ma­yıs ayında yenilettiğinde bin 270 lira ödemek zorunda kalacak.

 

(Kaynak)