Kadın öğretmene uçan tekme !
El yazması Tevrat'ın kayıp sayfalarını cinlere sormuşlar !
Türkiye'nin konuştuğu rezalette yeni açıklama

1 kivi 1 kilogram portakala eşit!

Kivi, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir meyve.

1 kivi 1 kilogram portakala eşit!
A+ A-

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, vitamin ve mineraller yönünden çok zengin olan kivinin günlük olarak tüketilmesini önerdi.

Karadeniz, Türkiye\'de üretimi her yıl yaygınlaşan kivinin hasadının yapılarak satışa sunulduğunu söyledi.

Meyveler içerisinde kivinin vitamin yönünden zengin olan ürünlerin başında geldiğini belirten Karadeniz, \"Kivi adeta vitamin zengini bir meyve. 50-60 gramlık küçük bir kivi yetişkin bir insanın günlük C vitaminini rahatlıkla karşılamaktadır\" dedi.

Günlük en az bir adet kivi tüketilmesini tavsiye eden Karadeniz, \"1 adet kivi 1 kilogramportakala denk. Dolayısıyla tüketilecek bir adet kivi günlük C vitaminimizi rahatlıkla karşılamaktadır. 7\'den 70\'e her yaş grubunun günde bir tane de olsa kivi tüketmesinde fayda var. Özellikle çocuklara kivinin faydaları aşılanmalıdır\" diye konuştu.

Vücudun C vitaminine günlük olarak ihtiyaç duyduğunun altını çizen Karadeniz, \"C vitaminini vücut kendiliğinden üretememektedir. Mutlaka dışarıdan alınması gerekmektedir. Bunun için C vitamini yönünden zengin olan kivinin günlük tüketilmesini, özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı da sık sık kullanılmasını öneriyoruz\" ifadesini kullandı.