Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest
Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor

Bayram tatlıları ideal kilonuzu bozmasın

Ramazan sonrası değişen beslenme düzeni ve fazla tüketilen bayram tatlıları ile vücut kilo almaya elverişli hale geliyor.

A+ A-

Birbirinden güzel yemekler ve özenle yapılan tatlılarla hazırlanan bayram sofraları iştah açıcı olabiliyor ancak ideal kilonun korunması için bazı önlemler alınması gerekiyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Pınar Yetimoğlu, bayram beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ramazan sonrası ilk gün önemli

Ramazanı, dengeli beslenerek geçiren kişiler kilo problemi yaşamadan tamamlamış olabilir; ancak kilo alımları olmuşsa ve bazı yanlış yeme davranışları alışkanlık haline dönüşmüşse bayramda beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. Ramazan ile birlikte azalan öğün sayısı ve metabolizma hızının düşmesi sebebiyle, bayramda kilo almamak için tatlı ve çikolata tüketimini kısıtlamak gerekir.

Bayram kahvaltısı metabolizmanıza uygun olsun

Bayramın ilk günü, en önemli ve doğru yönetilmesi gereken gündür. Artık normal bir düzene geçildiğinden sabahları mutlaka kahvaltı yapılarak güne başlanmalıdır. Bayram kahvaltısı, yavaşlayan metabolizmaya ayak uydurabilecek kadar hafif; ama bir o kadar da besin değeri yüksek olmalıdır. Sabahları özellikle şişkinlik veya kabızlık gibi problemler yaşanabilir. Bu sebeple, kahvaltıya başlamadan önce 1 bardak ılık limonlu su ile birlikte 3-4 adet kuru erik tüketilmesi son derece faydalı olacaktır. Kahvaltı sofralarında kesinlikle kızartma, yağlı ürünler ve hamur işleri bulunmamalıdır.

Her ikram edileni yemeyin

Yüksek oranda karbonhidrat içeren şekerli besinler hızla kilo aldıran bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla bayram ziyaretlerinde özellikle ikram edilen tatlı, pasta ve çikolata türü şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine meyveli ve sütlü tatlılar günde 1 defa ve az miktarda tüketilirse hem tatlı isteğini karşılayacak hem de daha hafif bir seçim olacaktır.

30 dakika yürüyüş kalorileri yakmaya yardımcı olur

Ramazan döneminde azalan fiziksel aktivitenin bayram ile birlikte yeniden artması önemlidir. Günde 30-40 dakika kadar hafif tempolu yürüyüş yapılması günlük alınan kalorilerin dengelenmesinde yardımcı olacaktır. Eğer yüzme imkanı var ise mutlaka değerlendirilmeli ve aerobik egzersizlerle yavaşlayan metabolizma hızı hemen artırılmalıdır. Yaz aylarında spor salonları dışında açık havayı tercih etmek yağ yakımı açısından çok daha etkili olacaktır.

Leyditurk.com