Erdoğan: ''Dedim ya; bir gece ansızın gelebiliriz, geliriz !''
Okulda 16 yaşındaki 2 erkek öğrenciye cinsel istismar
Başbakan: Vatandaş rahat olsun, savaşa girmiyoruz

Damacana su da büyük değişiklik

Sağlık Bakanlığı, 2017 itibarıyla damacanalara barkod koyulacağını duyurdu

Damacana su da büyük değişiklik
A+ A-

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, su  damacanalarına barkod koyacaklarını ve yazılımla bunları entegre edip, tümünü  takip edeceklerini belirterek, "Vatandaşlarımıza 2017 yılı itibarıyla  damacanaların barkodsuz olanlarını kullanmamalarını önereceğiz, bununla ilgili  çalışmayı tamamlıyoruz." dedi. 
 
 Gümüş, çipli damacanaya geçiş konusundaki çalışmalara yönelik,  gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşamın göstergelerinden birinin de  sağlıklı kullanımı olduğunu, sağlıklı suyun vatandaşa ulaşması noktasında tüm  basamakların sağlıklı hale getirilmesi için çalıştıklarını söyledi.
 
Bu çerçevede su damacanaları konusunda çalışma yaptıklarını anlatan  Gümüş, damacanaların en fazla 5 yıl ve 75 kez kullanılması noktasında çalışmaları  olduğunu dile getirdi. Su damacalarına barkod uygulaması çalışmaları hakkında  bilgi veren Gümüş, "Damacanalara barkod koyacağız ve yazılımla bunları entegre  edip, tüm damacanaları takip edeceğiz. Bunların beş yıl sonra imhaları gerekiyor.  Bu bakımdan vatandaşlarımıza 2017 yılı itibarıyla damacanaların barkodsuz  olanlarını kullanmamalarını önereceğiz, bununla ilgili çalışmayı tamamlıyoruz."  açıklamasında bulundu.
 
Gümüş, hangi ilde hangi damacanaların iptal edilmesi gerektiğini takip  edeceklerini, o ilin halk sağlığı müdürünün bunu kontrol edeceğini vurguladı.  Türkiye'de 300'ün üzerinde damacana dolumu yapan tesis olduğunun altını çizen  Gümüş, "Bunların kontrollerini halk sağlığı kurumumuz yapıyor. Mutlaka su  kontrolünün yapıldığına dair belgenin istenmesi önemlidir. Buranın halk sağlığı  müdürlüğü tarafından onaylanmış belgesinin olmasını istemeleri veya kontrol  etmeleri gerekir." diye konuştu.
 
 "Çeşme suları da teşvik edilecek"
 
 Çeşme suyu kirliliğini önleme çalışmaları konusunda da bilgi veren  Gümüş, şunları söyledi:
  
 "2017 yılı itibarıyla bu yazılım hayata geçtikten sonra tüm  Türkiye'deki çeşme sularının anlık su kirliliklerini görebileceğiz. Nerede ne  problem var, bu bakımdan hangi illerin sağlıklı olduğunu, hangi illerin sorunlu  olduğunu yayınlayacağız. İlgili belediyeler, yerel yönetimlerle beraber  çalışacağız. Vatandaşlarımızın şu anda şebeke sularıyla ilgili şüpheleri var ama  biz bu yazılımı oturttuğumuzda hangi ilin hangi köyünün sularının temiz veya  kirli olduğunu bildireceğiz. Sorun kalmayacak, çeşme suları da içilebilecek.  Çünkü onların sağlıklı klor oranlarına, mikrobik değerlerine bakılacak. Sonuçta  sular enfektif oranlarına göre değerlendiriliyor. Diyeceğiz ki çeşmeden  içilebilir, sorun yok."
 

AA