Diyet kola kilo aldırıyor mu?

Araştırmacılara göre kalorisiz tatlandırıcılar şekerle aynı etkiyi gösteriyor.

Diyet kola kilo aldırıyor mu?
A+ A-

Kilo verebilmek ve bu sayede daha fit bir görünüme kavuşabilmek için için beyaz şeker yerine yapay tatlandırıcı ürünler kullanıyor olabilirsiniz. Peki yapay tatlandırıcılar ne kadar işe yarıyorlar? Gelin detaylara birlikte bakalım!

Araştırmacılara göre vücut, kalorisiz  tatlandırıcılarla gerçek şekeri ayırt edemiyor ve bu tatlandırıcılar da tıpkı şeker gibi, glikozun emildiği bağırsaklardaki sensörleri harekete geçirerek şekerle aynı etkiyi gösteriyor.

Liverpool Üniversitesi profesörü Soraya Shirazi-Beechey, ince bağırsaklardaki sindirim süreci üzerinde yaptığı çalışmada, şekeri tanıyarak bağırsaktan kana geçmesini sağlayan hormonları salgılayan hücreleri tespit etti.

Araştırmada, bu hücrelerin yapay tatlandırıcılarla karşılaştığında da aynı hormonları salgıladığı görüldü.

Shirazi-Beechey, \"Yapay tatlandırıcılar da glikoz sensörünü harekete geçiriyor ve bağırsağın daha fazla şeker emme kapasitesini artırıyor. Zayıf kalmak için diyet kola içersiniz ancak, yapay tatlandırıcılar bu sensörü harekete geçirebildiği için daha fazla şeker almış olursunuz\" dedi.

Prof. Shirazi-Beechey ayrıca şunları söyledi:

\"Yapay tatlandırıcıların kilo kaybetmek isteyenlerin işine yarayacağını düşünmüyorum. Benim tavsiyem doğal gıdalar alsınlar, ancak bunları az miktarda tüketsinler\"