Fenerbahçe Üsküp'ten çıkamadı
İspanya'da facia ! Minibüslü saldırı !
Yeni mezun astsubayları ''abla'larla evlenmeye zorlamışlar

Diyet yapmanın tam zamanı !

Kış mevsiminde kilo vermek daha kolay...

A+ A-

Diyetisyen Gül Yardımcı, mevsim değişikliklerinde kilo alındığına dikkat çekerek, \"Mevsim değişikliklerinde dikkat etmek gerekir çünkü vücut kendini mevsime adapte eder. Metabolizma da mevsimle birlikte değişir. O dönemdeki değişime ayak uydurmak için vücut kilo alır. Değişikliğe adapte olma döneminde vücut bunu kilo alarak gösterir\" diye konuştu.

Kış mevsiminde kilo verme programlarının daha başarılı olduğunu da sözlerine ekleyen Yardımcı, \"Kış döneminde yağlanma artar çünkü soğukla mücadele edebilmek için yağ oranı fazla olmalıdır. Kilo artar ancak vücut daha düzenli beslenmeye geçtiği için, hayat daha düzenli olduğu için kış döneminde kilo verme programları daha başarılıdır\" ifadelerini kullandı.Kilo vermeyi kısa döneme sıkıştırmamak gerektiğine vurgu yapan Yardımcı, \"Kilolu bir kişi şimdiden başlayarak yaza kadar kilo verebilir\" dedi. Sağlıklı kilo vermenin diyetle birlikte sporu da kapsayan bir programla gerçekleşebileceğini kaydeden Yardımcı, besinleri sağlıklı seçmenin yanında kontrollü tüketmenin de önemli olduğunu söyledi.

Bir otel için diyet büfesi oluşturduklarını belirten Yardımcı, \"Diyet mutfağıyla bu kapsamda diyette olanların tüketecekleri gıdaların yanında, çeşitli hastalıkları bulunan kişilere uygun gıdalar da hazırlanıyor\" dedi.Tatilde diyet yapmakta zorluk çekildiğini belirten Yardımcı, \"Tatil genellikle yaz mevsiminde yapılır. Bu büfeyle hem diyet yapanları hem de hastalığı olan kişileri düşündük. Otele gelen kişi hem tatil yapabilecek hem de diyetine devam edebilecekleri bir büfeye sahip olacaklar\" diye konuştu.

DİYET LEZZETLE BULUŞTU

Diyet büfesinde başta zeytinyağlı ve tuzsuz yiyeceklerin bulunduğunu söyleyen Yardımcı, sözlerine şöyle devam etti: \"Diyet büfesi denildiği zaman akla hep haşlanmış gıdalar gelir. Biz diyetle lezzeti birleştirdik. Bu büfede bitki çayları, çeşit çeşit taze baharatlar, biberiye, nane, fesleğen, sarımsak ve soğan kullanıyoruz. Sağlıklı beslenmek için sadece doğru tercihleri, doğru şekilde birleştirmek gerekir. Biz farkında olmadan hazır gıdaların peşinde koşarken gerçek ağız tadımızı kaybediyoruz\" dedi.

Bu büfede alerjisi olan kişilerin de düşünüldüğünü ifade eden Yardımcı, \"Bu büfe yiyecekler katkılı maddelerden tamamen arındırıldı. Alerjisi olan insanlar da bu büfeden rahatlıkla beslenebilir\" dedi.