Koray Aydın da Meral Akşener'e katılıyor
Beykoz'da hortum paniği ! O anlar kamerada
PKK, 64 camiyi ibadete kapattı !

Oksidatif strese ''mavi'' çözüm

Taze yaban mersini tam bir sağlık deposu...

A+ A-

Başta beslenme şeklimiz olmak üzere sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, hava kirliliği, radyasyon gibi pek çok etki sonucu vücudumuz oksidatif strese maruz kalır. Bunlar neticesinde bağışıklık sistemimiz zayıflar.

Oksidatif stres nedir?

Vücudumuzda besinlerin oksijen kullanarak enerjiye çevrilmesi sırasında serbest radikal adı verilen metabolik atıklar ortaya çıkar. Serbest radikallerin hücrelere saldırarak hasar meydana getirmesini oksidatif stres olarak tanımlamak mümkündür.

Elma, muz gibi besinleri soyduktan bir süre sonra kararmaya başladıklarını gözlemleriz. İşte bu olay oksidatif strese  güzel bir örnektir.

Oksidatif stres sonrası bağışıklık sistemimizin zayıfladığını söylemiştik. Bu durumla baş edebilmemiz için  antioksidan içeren besinlere ihtiyacımız vardır. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek  vücudumuzu koruma  ve bağışıklığı güçlendirme çabasındadır.

Antioksidanlardan zengin besin seçimleriyle beslenme düzenlenerek vücudun serbest radikallere karşı savunması arttırılabilir.

Sağlıklı beslenmeye dikkat!

Taze meyve ve sebze tüketiminin azalması, hazır gıda tüketiminin artması neticesinde vücudumuz oksidatif stresle daha çok karşılaşmakta.

Araştırmalar antioksidanlarca zengin meyve ve sebzelerin bağışıklığımızı güçlendirerek bizi kanser, kalp-damar hastalıkları, göz hastalıkları, alzheimer gibi pek çok hastalıktan koruyucu olabileceğini gösteriyor.

‘Mavi’ çözüm!

İşte, tam bu noktada antioksidan ihtiyacımıza yönelik küçük mavi bir çözümden söz edebiliriz: Taze Yaban Mersini.

Yaban mersinine puslu mavi  rengini veren antosiyanin maddesi değerli bir antioksidandır. Meyvenin kendisini dışarıdan gelen zararlara karşı koruduğu gibi, bizleri de korur.

Yaban mersininin içinde A,C,E vitaminleri, demir, manganez, kalsiyum, fosfor ve  yüksek oranda potasyum bulunur.

Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişen yaban mersini dünyada blueberry adıyla biliniyor.

Kendisi küçük, faydası büyük!

Taze yaban mersini, sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik ihtiyacınız için doğal bir alternatif.

Yaban mersini, çeşitli vitaminler, lif, manganez, kalsiyum, selenyum ve demir içeriyor. 1 fincan (100g) yaban mersini sadece 57 kalori. Kilo almaktan korkmanıza gerek yok.

 Yapılan çalışmalarda yaban mersininin düşük kolesterol seviyesi, damar duvarını güçlendiren ve kan akışını düzenleyen  yapısıyla kalp damar rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri gözlenmiştir.

İçeriğinde bulunan antioksidan özellik gösteren flavonoidler dokuları ve hücreleri koruyucu , hücrenin yaşlanmasını geciktirici ve toksin atıcı etkisiyle yaşlanmayla mücadelede yardımcıdır.

Yaban mersini doğal bir lif ve posa kaynağıdır.Lif ve posa, sindirim sisteminde önemli düzenleyicilerdir. Toksinlerin atılmasına, bağırsakların çalışmasına olanak sağlar.

Özellikle göz dokusu, hassas yapısı nedeniyle işlevini sürdürebilmek için bolca antioksidana ihtiyaç duyar. Yaban mersininin  antioksidan özelliği ve yüksek C vitamini, göz sağlığında özellikle katarakt oluşumunu önleme açısından önerilmektedir. Şeker hastaları günlük porsiyon miktarlarını aşmadan  yaban mersini tüketebilirler.

Yaban mersininin içeriğinde bulunan fenolik bileşikler, bağışıklığımızı güçlendirir.  Doğal antibiyotik etkisi göstererek mikroplara karşı vücut direncimizi artırır.

Yaban mersinini, yüksek miktarda resveratrol maddesi içerdiğinden antikanserojen bir besin olarak değerlendirmek mümkün. Deneysel bir çalışmada lösemi ve kolon kanseri hücrelerinde en yüksek olumlu etkiyi yaban mersini göstermiştir.

Yapılan araştırmalarda, yaban mersinin zengin antioksidan yapısıyla beyin sağlığını korumada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bundan dolayı da alzheimerdaki zihinsel yavaşlamayı engelleyici olduğu düşünülmekte.

Yaban mersinini ister tane tane atıştırın, ister salata veya yoğurda katın.

Taze meyve olarak, yanında ceviz badem gibi besinlerle ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Kek, krep ve pastanın içinde ya da sütle karıştırarak da harika olur ama lezzetine kapılıp aşırıya kaçmadan!

YABAN MERSİNİ İLE KOLAY TARİFLER

YABAN MERSİNLİ YOĞURT

Malzemeler:

1 su bardağı yoğurt

1 çay bardağı yaban mersini

1 adet muz

1 tatlı kaşığı bal

15-20 adet badem

Hazırlanışı;

Yaban mersinini yoğurda ekleyin. Daha sonra  muzu ezip yoğurda ilave edin. Bal ve badem ilave ederek besleyici ve sağlıklı bir ara öğün elde edebilirsiniz.

YABAN MERSİNİ MARMELATI

Malzemeler:

500 gr yaban mersini
500 gr  elma, armut gibi püre elde edeceğiniz bir meyve

250 gr şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı;

Yaban mersinlerini yıkayın. Bir tencereye koyarak üzerine 1 bardak su ilave edelim. Yaklaşık 15 dakika kaynatın. Kaynamanın son 5 dakikasına soyup çekirdek yataklarını çıkardığınız elmaları da ilave edin. Sonra altını kapatıp soğumaya bırakın. Elinizin dayanacağı ısıya geldiğinde hepsini kevgirden geçirip koyu bir püre elde edin. Bu püreyi 250 gr şeker takviyesi ile 35-40 dakika kadar pişirip limon suyu damlatabilirsiniz.

Alev Tekeli Karagülle Diyetisyen