Ruhun gıdası: Kuru meyve

Uzmanlar ruh haline göre beslenmek gerektiğini söylüyor. İşte psikolojiye göre besin rehberi...

Ruhun gıdası: Kuru meyve
A+ A-

Gün içerisinde yaşadığınız sıkıntı, yorgunluk, endişe ve mutsuzluk gibi değişik ruh halleri, tercih ettiğiniz yiyeceklerin çeşit ve miktarlarını da belirleyebilir.

YORGUNLUĞA PORTAKAL: Bedenen yorgun olmak, iştahı azaltır. Yemek yememek ise sizi daha çok yorar. Bu durumda C vitamini kaynağı portakal, kivi, havuç, yeşilbiber, maydanoz yemek, kuşburnu çayı içmek en iyi çözüm. 


HALSİZLİĞE SÜT ÜRÜNLERİ: İş ve sosyal yaşamın getirdiği halsizlik durumunda, özellikle kalsiyum ve proteinden zengin besinler tercih etmek doğru olacaktır. Süt, yoğurt, ayran, cacık ve peynir en büyük yardımcılardandır. 

ENDİŞEYE SU: Endişe durumunda vücutta aşırı sıvı kaybı olacağından sıvı alımı artırılmalıdır. İlk tercih, her zaman saf sudur. 

HAYAL KIRIKLIĞINA MUZ: Sebze ve meyveler hayal kırıklığı yaşanan dönem için en iyi tercihtir. Bol yeşillikli salatalar, muz, ananas, kivi, çilek iyi birer kaynaktır. 

MUTSUZLUĞA KURU MEYVE: Fosfordan zengin olan kuru meyveler, balıklar, kuru baklagiller ve bulgur bu dönemin çabuk atlatılmasına yardımcı olacaktır. 

KIZGINLIĞA CEVİZ ÖFKE: Bu durumda özellikle fındık, ceviz, badem ve fıstık tüketilmesi uygundur. Kahve, demli çay, gazlı içecekler ve kafeinli içeceklerden bu dönemde özellikle uzak durulması önerilir.