Kadın öğretmene uçan tekme !
El yazması Tevrat'ın kayıp sayfalarını cinlere sormuşlar !
Türkiye'nin konuştuğu rezalette yeni açıklama

Sağlığınız için kaliteli et yiyin !

Yaz mevsiminin gelmesiyle özellikle yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Sağlığınız için kaliteli et yiyin !
A+ A-

Sıcaklarda bakterilerin daha çok üremesi, sağlık açısından önemli unsurların ilk sıralarında yer alıyor. Yaz sıcağında yenilen et ve kebapların içerisine konulan etler sağlık alarmını devreye sokuyor. Neco Et ve Kebap Yöneticisi Murat Sağol, sağlık ve lezzet açısından kullanılan et seçimlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlara değiniyor.

Yemeklerde kullanılacak etlerin sağlıklı ve taze olmasına dikkat edilmesi, et almak için her yerin özenle araştırılması  gerekiyor. Özellikle dışarda tüketilecek olan et çeşitlerinde ilk akla gelen soru ise, eti taze mi sağlıklı mı sorusu geliyor.  Sağol, “Türk milleti olarak özellikle vazgeçilmez yiyecekler arasında et ve kebap çeşitleri geliyor. Etin taze olması, yumuşaklığı, yemeklere vereceği lezzet açısından önem teşkil ediyor. Müşterilerin sağlıklarına önem verdiğimizden etlerimizi temin etiğimiz yeri özenle seçiyoruz. Yaptığımız araştırmalarda en iyi etlerin Balıkesir, Afyon ve Tekirdağ şehirlerinde olduğunu tespit ettik. Bu şehirlerden getirttiğimiz etlerin lezzeti müşteriler tarafından hemen fark ediliyor. Et ve kebap çeşitlerinde etlerin yumuşaklığı, tazeliği, baharatlarla harmanlanması etlerin lezzetli ve sağlıklı olmasını arttırıyor” diyor.

Sağol, restoranlarında kullandıkları et seçimlerinin Afyon, Tekirdağ ve Balıkesir şehirlerinden seçim yapmalarının nedenini ise etinden yararlanılan hayvanların doğal ortamlarda yetiştiğini ve bu sayede etlerin sağlıklı ve lezzetli olduğuna bağlıyor.

Et seçimi yapılırken hayvanların yetiştirildiği yerlerin önemini vurgulayan Sağol, “Tekirdağ bölgesinde hayvanların doğal aşım yerlerinde modern teknikler kullanılıyor. Sığır mevcudunun oranı Türkiye oranının 4 katıdır. Bölgede yaşayanların kırmızı et tüketim tercihleri genelde büyükbaş hayvan veya kuzu etinden yanadır. Balıkesir’de meralar ve çayırlar ile yüksek kesimlerde küçük ve büyük baş hayvancılık yapılmaktadır. Balıkesir şehri son yıllarda kırmızı et üretiminde birinci olmuştur. Geniş otlaklara sahip olduğu için Afyon’da ise hayvancılık gelişmiştir. Bölgede pembe yumuşak etli hayvanlar yetiştiriliyor. İstanbul’un birçok marketleri ise et temininde Afyon’dan yana kullanıyor” diyor.