Sakarya'da katliam gibi kaza: 7 ölü, 10 yaralı
ABD'den ''Türkiye'yi saf dışı bırakma'' teklifi
İlçeyi ayağa kaldıran söylenti ! Sabaha kadar uyumadılar

Yaz tatili çocuklara kilo aldırıyor

Çocuk beslenmesindeki en önemli ve kilo aldırıcı davranışlardan birinin de abur-cubur tüketimi...

A+ A-

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, 5 yaşından büyük çocukların günde ortalama 8–12 bardak su tüketmesi gerektiğini söyledi.Gürhan, "Dikkat edilmesi gereken ikinci konu, günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacını mevcut beslenme programı ile karşılayıp karşılayamamasıdır. İhtiyaçların karşılanamaması durumunda beslenme yetersizlikleri ve bunlara bağlı hastalıklar, aşırı ve boş enerji alımı sonucunda ise şişmanlama görülebilir" dedi.

Çocukların yaz aylarında enfeksiyonlara ve ishallere daha kolay yakalandıklarını vurgulayan Gürhan, bu dönemde sık görülen problemlerden olan gıda zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için açıkta satılan besinlerin tüketilmemesini, bilinen ve güvenilir marka ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat edilerek tüketilmesini önerdi.

Çocuk beslenmesindeki en önemli ve kilo aldırıcı davranışlardan birinin de abur-cubur tüketimi olduğunu belirten Gürhan, yüksek kalorili ve besin değeri olmayan bu tür gıdalardan çocukları uzak tutmak ve daha fazla fiziksel aktivite yapmalarını sağlamak gerektiğini sözlerine ekledi.