Çin malı zayıflama hapı öldürdü
Kadın çalışanları ilgilendiren karar ! Resmi Gazete'te yayımlandı
3 terör saldırısından da kurtuldu

Yemekleri lezzetlendiren kalp dostu baharatlar

Bu baharatlar yemeklerinize lezzet katarken, kalbinizi de koruyor...

A+ A-

Kalp damar hastalıkları tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebi. Oysa yapılan araştırmalar sağlıklı yaşam tarzı değişikliğiyle kalp damar hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 70’lere varan oranda azaltılabileceğini gösteriyor. Kalp damar sağlığımız için alabileceğimiz en etkili önlemlerden biri ise tuz tüketimini kısıtlamak. Çünkü fazla tuz tüketimi hipertansiyona, bunun sonucunda da kalp damar hastalıklarına yol açıyor. Yapılan araştırmalar günlük 1 gram tuz kısıtlamasının bile kalp krizi riskini yüzde 3, felç riskini de yüzde 5 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Günlük tuz tüketiminin yarıya indirilmesi ise çok daha büyük bir etki göstererek kan basıncında 10 mmhg’lik ek düşme sağlıyor. Ancak maalesef ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük 6 gram tuzun yaklaşık 2-3 katı tüketiliyor “Peki ama yemekleri tatsız tuzsuz mu yiyeceğiz?” diyorsanız, size oldukça pratik bir önerimiz var: Yemekleri tuz yerine baharatlarla lezzetlendirmek! Üstelik bazı baharatlar var ki aynı zamanda kalp sağlığınıza da önemli katkı sağlıyorlar.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, kalp dostu baharatları sıraladı:

Biberiye: Özellikle et yemeklerini tatlandırmak için rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Biberiye vücutta mevcut iltihabi reaksiyonların etkisini azaltarak kalp damar sağlığına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda doğal antioksidan etkisi de genel sağlığınıza fayda sağlıyor.

Safran: Safranla özellikle pilavları renklendirip, tatlandırabilirsiniz. Antioksidan özelliği olan safran damar yapısını koruyor ve vücuttaki iltihabi reaksiyonu azaltıyor. Bunların yanı sıra kolesterolü düşürücü etkisi de mevcut.

Kekik: Et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik, antioksidan ve iltihap azaltıcı etkisiyle damar sağlığının korunmasına katkıda bulunuyor. Kekiğin buna ek olarak kolesterol düşürücü etkisi de var.

Kişniş: Et yemeklerini lezzetlendirebileceğiniz kişniş oldukça faydalı bir baharat. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirip, hazımsızlığa iyi gelmesinin dışında kan kolesterol seviyelerini de düşürüyor ve hipertansiyon kontrolüne katkıda bulunuyor.

Kimyon: Kuru baklagillerle yapılan yemeklerin vazgeçilmezi olan kimyon vücutta iltihabi reaksiyonu azaltıyor. Ayrıca kan şekerini düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye katkı sağlıyor ve kanı sulandırarak damar sağlığına olumlu etki yapıyor.

Zencefil: Sebze yemekleri ve fırınlanmış balık yemeklerini tatlandırıyor. Vücudun direncini arttıran zencefilin antioksidan ve iltihap azaltıcı etkisi  var. Zencefil damar duvarları üzerinde olumlu etki yaparak tansiyonun kontrolünü de kolaylaştırıyor.

Sumak: Salata ve sebze yemeklerinde kullanılan sumak kan şeker seviyesinin düşmesine fayda sağlıyor. Bu sayede damarlar şekerin zararlı etkilerinden korunmuş oluyor.

Nane: Hem et, hem sebze yemeklerini tatlandıran nane antioksidan etkisiyle damarları koruyor. Kalp ritminin ve kan basıncının düzenlenmesinde faydalı oluyor. Bunların yanı sıra stres giderici ve vücuda rahatlık verici etkisi de var.

Karabiber:  Çorbaların vazgeçilmezi olan karabiberde de antioksidan ve iltihap azaltıcı etki mevcut. Karabiber ayrıca yağ hücrelerinin yıkımını arttırarak kilo vermeyi de kolaylaştırıyor.

Tarçın: Tarçın ülkemizde daha çok tatlılarda kullanılsa da, Uzak Doğu mutfağına ilgi duyanların yemeklerde vazgeçemedikleri bir baharat. Tarçının aynı zamanda kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkisi de var. Günlük 1 çay kaşığı tüketildiğinde kalp damar sağlığına da katkıda bulunuyor.

Sarımsak tozu: Önemli bir antioksidan olan kuru sarımsak soframızın vazgeçilmez baharatlarından. Sarımsak tozu yemeklere lezzet katmasının yanı sıra kan basıncının kontrolünde de yarar sağlıyor.

Zerde: Zencefil gibi antioksidan ve iltihap azaltan etkiye sahip olan zerdeyle özellikle pilavları renklendirip, tatlandırabilirsiniz. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren bu baharat damar duvarlarını koruyarak yüksek tansiyon kontrolüne de yardımcı oluyor.

Limon tozu: Yemeklerinizi ayrı bir tat katan limon tozu antioksidan etkisiyle damar yapısını koruyor. Limon tozunun aynı zamanda tansiyon düşürmeye katkı sağlamak gibi önemli bir etkisi de var.

Leyditurk.com