Yeni yılda kilo almamak için öneriler

Yeni yıla kilo alarak girmek istemiyorsanız, yılbaşı günü yiyeceklerinizi planlayın.

Yeni yılda kilo almamak için öneriler
A+ A-

Yılbaşı gecesi hepimiz için özel bir gecedir. Ancak ne yazık ki, bu özel gecenin anlamını yemeye, içmeye yüklüyoruz. Günlük hayatta yemediğimiz kadar yüksek enerjili yiyecekleri ve içecekleri birden yemeye ve içmeye başlıyoruz. Durum böyle olunca çeşitli mide-bağırsak sistemi rahatsızlıkları, başağrısı, başdönmesi, bulantı- kusma şikayetlerini de ertesi gün problemleri olarak yaşayabiliyoruz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya hem keyfli bir yılbaşı gecesi geçirmek, hem de bu tür rahatsızlıkları yaşamamak için yapılacakları anlatıyor:

Yiyeceklerinizi dengeleyin

-Yılbaşı günü yiyeceklerinizi planlayın Gün içerisinde yediklerinizi dengelerseniz, akşam daha zengin bir yılbaşı menüsü seçebilirsiniz.

-Güne 1 su bardağı az yağlı süt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 3 kuru kayısıdan oluşan kahvaltı ile başlayın.

-Öğlen 1 kase çorba ile beraber salata yiyin.

-İkindide 1 kase yoğurt,  2 mandalina, 10 tane badem tüketin. Ve Yılbaşı gecesine hazırlanın.

-Bol bol su için.

Yılbaşı menüsünü seçerken dikkat edin

Geleneksel olarak pişirilen hindi ve pilav ikilisi oldukça masum yiyeceklerdir. Fırında pişirilmiş hindinin derisiz kısmından el büyüklüğünde bir porsiyon ve 4-5 yemek kaşığı pilav eşliğinde salata ile birlikte ana yemek olarak tüketebilirsiniz.

Yılbaşı gecesi problemler genelde mezelerden, tatlılardan, içkilerden ve kuruyemişlerden kaynaklanır. Meze olarak sebze ve yoğurt ağırlıklı kereviz, patlıcan, acılı ezme, haydari gibi salataları seçin

İçecek olarak taze sıkılımış meyva suları, ayran, maden suları, şekersiz bitki çayları tercih etmek yemek sindirimini kolaylaştırır. Alkollü içki içmek  isterseniz, alkol oranı daha düşük olan bira veya şarap tercih etmek, 2 kadehi geçmemek, hem daha az kalori almanıza neden olur hem de ertesi gün semptomlarını daha az yaşarsınız.

Yemeği, alkolü çok kaçıranlara ertesi gün önerileri

-Peynir, ekmek, yumurta gibi klasik bir kahvaltıyı pas geçin, hafif bir kahvaltı menüsü tercih edin.  1 bardak süt ve küçük bir muz idealdir. Bu şekildeki bir kahvaltı mide ile ilgili semptomları azaltır.

-Kahvaltıdan sonra açık havada 45 dakika yürüyün.  Bu yürüyüş metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

-Öğlen yemeğinizi acıktığınızda yiyin. Etsiz bir sebze yemeği ile birlikte bir kase cacık tercih edin.

-Gün içinde  bol bol su, sade maden suyu ve şekersiz bitki çayları içilebilir.

-Akşam yemeğinde çorba, salata ve meyva yemek yılbaşı sonrasını daha rahat geçirmenizi sağlar.