Başakşehir Şampiyonlar Ligi için direkten döndü !
Merkel'in suçlamalarına Türkiye'den yanıt !
Manisa'da yıldırım düştü: 1 ölü, 6 yaralı

Yetersiz beslenme sizi de vurmasın!

Sık baş ağrısıyla süren halsizlik ve iştahsızlığa dikkat edin.

A+ A-

“Kişiye özel egzersiz”  programları ile “sağlıklı ve fit bir vücut” vaat eden FizyoForm Sağlıklı Yaşam Merkezi Uzman Diyetisyeni Perran Aydemir, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti. Aydemir, sık baş ağrısıyla birlikte iştahsızlık ve halsizlik çekenlerin sorunlarının, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanabileceğini söyledi.

Beslenme açlığı bastırmak değil

Beslenmenin açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da istenilen şeyleri yemek içmek olmadığını belirten Aydemir, “Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.”dedi.

50’ye yakın besine ihtiyacımız var

Adana\'daki iki şubesinin ardından gelen yoğun taleplerle  franchising ile de büyüyen, Adana dışında ilk kez Aydın’da açtığı şube ile bu alanda da yoluna emin adımlarla devam eden FizyoForm\'un uzman diyetisyeni Perran Aydemir, insan yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinim olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

 “İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu ögelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.”

Sağlıklı beslenenlerin genel özellikleri

Gereğinden fazla besin tüketilmesinin vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olduğunu bu durumda da “Dengesiz beslenme”nin ortaya çıktığını anlatan Uzman Diyetisyen Perran Aydemir,  “Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.Yeterli ve dengeli beslenen kişiler, sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir..Hareketli ve esnek bir bedene,muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere, kuvvetli, gelişimi normal kaslara sahiptirler. Çalışmaya karşı isteklidirler. Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlıkları vardır. Zihinsel gelişmeleri normaldir. Sık hasta olmazlar” dedi.

 Dengesiz beslenenlerin yakınmaları

Uzman Diyetisyeni Aydemir, yetersiz ve dengesiz beslenenlerin ise; hareketlerinin ağır ve isteksiz olduğunu, sağlıksız genel görünüşe (aşırı zayıf veya şişman bir yapıya) sahip olduklarını, pürüzlü ve kuru ciltlerinin olduğunu kaydetti. Aksungur bu kişilerin ayrıca, sık sık baş ağrısından şikayet eden, iştahsız, yorgun bir yapıya da sahip olduklarını ifade etti.

Leyditurk.com