Serviste ölen Alperen'in okulu kapatıldı
FETÖ'nün suikast timine operasyon
Erdoğan'dan Almanya'daki gurbetçilere: Onlara oy vermeyin

Yiyeceklerin sesleri iştahı etkiliyor

Çiğnerken ağızda ses çıkaran yiyecekler iştah açıyor.

A+ A-

İngiltere\'deki Oxford Üniversitesi\'nden bilim adamlarının araştırması, ağızda çıkardığı sesin yiyeceklerin tadına yönelik algıyı etkileyebildiğini ortaya koydu.

Araştırmaya imza atanlardan Prof. Charles Spence, katılımcıların ağızda ses çıkaran patates cipsi, sert elma ya da havucun daha fazla iştah açıcı olduğunu belirttiğini vurguladı.

Spence, bilişsel sinir bilim alanındaki son yöntemlerle bir yiyeceğin sevilmesinin ya da sevilmemesinin sağlanabileceğine dikkati çekti. 

Leeds Üniversitesi\'nden bilim adamlarınca 2007\'de yapılan bir araştırmaya da değinen Spence, \"Şimdiye kadar yiyeceğin sadece kokusuyla ilgi çektiğini zannediyorduk bu çalışmayla, yiyeceğin dokusu ve çıtırdamasının da etkili olduğunu gördük\" ifadelerini kullandı.

Spence, \"Yiyecek çıtırdadığında kalitesinin iyi olduğu düşünülüyor ve iştah bu yüzden daha çok açılıyor olabilir. Sert bir elmayı yumuşak bir elma yerine tercih ettiğimiz gibi\" dedi.

Bilim adamı, çalışmanın sonuçlarına değinerek, yiyeceklerin çıkardığı ses ile zamanla tatalma becerisi azalan yaşlıların yeme sorununu gidermenin mümkün olabileceğine dikkati çekti.