Cerrahlar Yeni Teknolojiyi Tartıştı

Cerrahlar Yeni Teknolojiyi Tartıştı

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ve Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen 'Venöz Günleri' Bursa’da yapıldı.

- Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ve Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen 'Venöz Günleri' Bursa’da yapıldı.

Bursa’da düzenlenen 'Venöz Günleri'nde buluşan operatör doktorlar, geleceğin tıp teknolojisini, cerrahi konularda geliştirilen yeni yöntemleri masaya yatırdı. Venöz tromboembolide medikal tedavi, yeni kuşak antikoagülanlar gibi konular üzerinde seminer verildi.

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz, Bursa’da ilk defa gerçekleştirdikleri semineri Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği ve Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği iş birliğiyle düzenlediklerini belirterek, “Bu toplantıda sadece Bursa değil, çevre illerdeki meslektaşlarımızla da bir araya gelmiş olduk. Türkiye'nin artık uluslararası tıp alanından geri kalması mümkün değil. Bugün gerek teknoloji, gerekse bilgi olsun, bütün gelişmeler aynı anda Türkiye’ye geliyor. Yaptığımız metotlar zaten evrensel metotlardır. Bu toplantımızın maksadı bu metotları meslektaşlarımızla paylaşmak” dedi.

“TIP TEKNOLOJİLERİNDE DÜNYAYA AYAK UYDURUYORUZ”

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tanzer Çalkavur ise, “Bacaklardaki toplar damarlarda oluşan pıhtılar sonucu karşılaştığımız çok olumsuz tablolar var. Biz hekim olarak bunların farkındayız. Hem hastalarımızı daha iyi tedavi edebilmek, hem de hastalığın oluşmadan önlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu toplantılar bir dizi halinde yapılıyor. Daha önce Adana’da bölge toplantısı yapmıştık, ikincisini Trabzon’da üçüncüsünü de Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Hastalığın hem tedavisinde, hem de önlenmesinde yeni teknikleri, ilaçları tantışıyoruz" diye konuştu.

Dünyadaki modern tıp teknolojisinin aynı anda Türkiye’de de kullanıldığının altını çizen Çalkavur, özellikle bacaklardaki toplar damarlarda pıhtılaşma sonucu oluşan hastalıkla ilgili büyük gelişmeler olduğunu söyledi.