Çin aşısına ilk onay! Yüzde 65 etkili olduğu açıklandı

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu, Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısı CoronaVac'a acil kullanım onayı verdiğini açıkladı. Aşının yüzde 65,3 etkili olduğu belirtildi.

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu, Çinli Sinovac şirketinin corona virüs aşısı CoronaVac'a acil kullanım onayı verdiğini açıkladı.

Endonezya ayrıca, Çin aşısı CoronaVac'ın son faz çalışmalarının ara sonuçlarında etkinlik oranının yüzde 65,3 olduğunu açıkladı.

Endonezya Çin'in Sinovac aşısına onay veren Çin dışındaki ilk ülke oldu.

TÜRKİYE: YÜZDE 91,25 ORANINDA ETKİLİ
Türkiye, Çinli Sinovac'ın koronavirüs aşısı CoronaVac'a onay verildiğini açıklamış, aşının koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğu belirtilmişti. Sağlık Bakanı Koca, ''Aşının etkisi 21'inci günden itibaren ortaya çıkıyor. İlk aşamada 9 milyon kişi aşılanacak'' bilgisini vermişti.

BREZİLYA YÜZDE 78 OLARAK AÇIKLADI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamada, "Çalışmanın devam ettiği Brezilya'da ise bugün sonuçlar açıklanmış ve aşının hafif vakalarda %78, orta ve ağır vakalarda %100 etkili olduğu açıklanmıştır. Brezilya'da yürütülen çalışma sadece virüse en çok maruz kalan grup olan sağlık çalışanlarında yapılmıştır. Karşılıklı bilgi paylaşımımız devam edecektir" ifadelerini kullandı.

3 MİLYON AŞI TÜRKİYE'YE GELDİ
CoronaVac aşısından satın alan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Aşıların üç milyon dozdan oluşan ilk partisi 30 Aralık'ta Türkiye'ye ulaştı.

Aşıların en az 14 gün boyunca teste tabi tutulması ve uygun bulunması halinde de acil kullanım onayı verilerek aşılama programının başlatılması öngörülüyor.

Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Endonezya, Singapur, Şili ve Tayland da CoronaVac aşısından satın alan diğer ülkeler.

YÜZDE 50'DEN FAZLA ETKİNLİK GÖSTERMESİ YETİYOR
Öte yandan küresel sağlık otoritelerinin, bir aşının pandemi döneminde güvenle kullanılabilmesi için, yüzde 50'nin üzerinde etkinlik göstermesini yeterli bulduğu öne sürüldü.

Seçiniz...