Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest
Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor

Ağır metaller kısırlık nedeni !

Kurşun, civa ve arsenik gibi ağır metaller, kısırlık üzerinde önemli rol oynuyor.

A+ A-

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp  Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sönmezer başkanlığında gerçekleştirilen  çalışmada, kurşun, civa ve arsenik gibi ağır metallerin, kısırlık üzerinde  olumsuz etki yaptığı belirlendi. Çalışmada, özellikle kanlarında kurşun düzeyi yüksek olanlarda kaliteli embriyo sayısının veçinko düzeyi düşmüş hastalarda da yumurta ve  kaliteli embriyo sayısının azaldığı tespit edildi. 

Prof. Dr. Sönmezer, çalışmaya ilişkin yaptığı  açıklamada, yapılan araştırmada, ağır metallerin ve eser elementlerin kısırlık  üzerinde önemli etki yaratabileceğini ortaya koyduklarını söyledi. 

Araştırmanın, üniversitenin Bilimsel Araştırma Projesi ile  desteklendiğini belirten Sönmezer, \"Çalışma, sperm sayısı azlığı ya da spermde hareket bozukluğu bulunan ve nedeni izah edilemeyen kısırlık tanısı alan tüp  bebek tedavisi planlanan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma, incelenen  ağır metaller ve elementler açısından dünyada bir ilk\" dedi. 

Son yıllarda daha çok ağır metallere maruz kalıyoruz

Sönmezer, klinik çalışmada hem kanda hem tüp bebek sırasında  toplanılan yumurta hücresi barındıran yapıda (folikül sıvısı) civa, kurşun,  arsenik ve kadmiyumu içeren 4 ağır metal ile birlikte demir, bakır ve çinkoyu  içeren 3 eser elementi değerlendirdiklerini anlattı. Özellikle kurşun gibi ağır metallere maruziyetin son yıllarda ciddi  artış gösterdiğini ifade eden Sönmezer, ağır metallerle çok düşük düzeylerde  karşılaşmanın dahi erken bunama, azalmış sperm sayısı, duyma kaybı, kalp krizi ve  zihinsel fonksiyon kayıpları gibi ciddi sağlık sorunları ile ilişkili  olabileceğinin daha önce belirlendiğini ifade etti. 

Sönmezer, hücre görevleri için gerekli olan demir, bakır ve çinko gibi  elementlerin eksikliğinin de önemli fonksiyonel problemler yaratabileceğini dile getirdi. Sönmezer, \"Antioksidan özellikleriolan çinko elementi, kadınlarda  seksüel gelişim, yumurtlama ve adet düzenlenmesi gibi olaylarda önemli hücresel  fonksiyonları olan bir elementtir\" diye konuştu. 

Kaliteli embriyo sayısı azalıyor

Prof. Dr. Sönmezer, üremenin çevresel ve biyokimyasal faktörden  etkilendiğini ve birçok hastanın \"nedeni izah edilemeyen kısırlık\" grubuna dahil  olduğunu söyledi. 

Yaptıkları klinik çalışmanın sonucunu anlatan Sönmezer, şunları  kaydetti:  \"Çalışma sonucunda, özellikle kandaki kurşun düzeyi yüksek olan  hastalarda tüp bebek sırasında elde edilen kaliteli embriyo sayısının azaldığı  gösterilmiştir. Ayrıca hücre görevlerinde önemli rolü olan folikül çinko düzeyi  azalmış hastalarda da aynı şekilde yumurta sayısının ve kaliteli embriyo  sayısının azaldığı gösterilmiştir.\"

Sönmezer, çevresel etkenlerden, yaşam tarzı ve beslenme tarzı gibi  değişkenlerin kısırlık üzerinde etkili olabildiğini vurgulayarak, bu tip  faktörlerin ortadan kaldırılması, yaşam tarzına yönelik bazı önlemler ve tedavi  seçenekleri ile bu riskin azaltılabileceğini sözlerine ekledi.