Cinsel fanteziler zararlı olabilir

Aşırıya kaçan cinsel fanteziler normal yaşamı olumsuz etkiliyor.

Cinsel fanteziler zararlı olabilir
A+ A-

Her insan hayal kurar. Bazen sevgilinizle güzel bir manzara karşısında bazen sevdiğiniz bir şeye sahip olurken, bazense oldukça masum olan hayaller. Cinsel fanteziler ve hayallerin de çoğu insan tarafından kurulduğunu söylemek mümkündür. Bu gayet insani bir duygu olmakla birlikte aşırıya kaçıldığında ve normal yaşamı etkilediğinde zararlı boyutlara ulaşabiliyor.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için fantezi kurulmasının, hayal gücünün çalıştırılmasının da gerekli olduğunu belirten uzmanlar bu konuda uyarılarda bulundu. Uzmanlara göre cinselliğe renk katan fanteziler, kişiler tarafından çok kurulduğunda ve normal hayatla uyuşmadığında sorunlar çıkabiliyor ve kişiler cinselliği hayal alemlerinde yaşamaya başlayabiliyor.

Cinsel fantezide aşırıya kaçmanın bir diğer eksi yönü ise, fantezi cinsel uyarılmayı sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için mutlaka zorunlu hale gelmişse, cinsel sapkınlığı oluşmuş olmasıdır.

Uzmanlar fantezi ve hayal kurmanın güzel ve masum bir şey olduğunu ancak bunların hayal dünyasında kalması gerektiğini ve gerçek hayata karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor.