Kartal Kasımpaşa'da yara aldı
Almanlar'dan Türkiye'ye küstah tehdit
Adana'da düşen uçakla ilgili şok gerçek !

Daha kolay orgazm olmak için..

Bazı araştırmalara göre, kadınların yalnızca yüzde 25’i partneriyle sevişirken orgazm yaşayabiliyor.

A+ A-

Bu his, Afrika sıcaklarında bir okyanusta yüzmek, canın tatlı çekerken çikolatalı kekten bir ısırık almak ya da kaybettiğini düşündükten sonra kredi kartının cüzdanından çıkmasından daha iyi olan tek şeydir. Orgazm bu derece güzeldir işte. Peki ya neden daha sık yaşayamıyoruz öyleyse?

Kimimiz bu işte başarılı olur, kimileri yaklaşır, kimileriyse malesef ilişki sırasında asla orgazm yaşayamaz. Erkeklerin reaksiyonuna nazaran (beylerin yüzde 90’ından fazlasının her an yüzde 100 erekte olabildiğini düşünürsek), kadınların zevk çığlıkları kısacık bir sürede sınırlı kalıyor.

Doğa Ananın biz kadınlarla sorunu ne olabilir ki?

Evrim bilimcilerinin çözmeye çalıştığı da tam olarak bu. İndiana Üniversitesi Biyoloji Profesörü Elisabeth Llyod, The Case of the Female Orgasm: Bias in the Science of Evolution kitabında, kadınların orgazma ulaşması konusundaki boşlukları evrimsel bir açıklamayla tamamlamaya çalışıyor. “Klitoris, kadınların ilişkiye girebilmesi ve gebe kalabilmesini sağlayan cinsel uyarılma fonksiyonuna sahiptir” diyor Dr. Llyod. Biz zevke ulaşmadan ilişkiye girip hamile kalmaya başladığımızdan beri, bilim adamları neden hiçbir şekilde orgazm olamadığımızı araştırıyor.

İyi haberse çoğu bilim adamı bunun nasıl olduğuyla ilgili hemfikir. İşte bu güne kadarki bulgular ve sıradan bir kadının nasıl daha sık zevkin doruklarına ulaşacağı ile ilgili bilgiler. Çünkü orgazm, türlerin devamlılığı için anlamsız bir durum olsa da, her iki cinse de mükemmel hissettirdiği kesin.

Sen baştan çıkarken…

Sen orgazmın doruklarındayken, kedinin, köpeğinin ya da tavşanının odayı alt üst edişini umursamayacağın aşikâr. Hele ki bedeninde vazgeçmenin imkânsız olduğu bu his gerçekleşiyorken… Neyse ki, ünlü seks araştırmacıları William Masters, Virginia Johnson Human Sexuality adlı çalışmalarını senin için gerçekleştirdi.

İşte araştırma sonuçları:

Ön sevişme esnasındaki bu ateşli, seksi telaş, vajina ve klitorise olan kan pompalanmasının artmasından kaynaklanıyor. Ardından vajina duvarı, kayganlığı arttıracak sıvıları salgılamaya başlıyor.
Sen bu kadar baştan çıkmışken, kan akışı pelvik bölgeye doğru artar, nefes alış verişin hızlanır, kalp atış ritmin artar, meme uçların dikleşir ve vajinanın üst kısmı penise boşluk vermek için genişlerken, alt kısmı onu kavramak için daralır. Eğer her şey yolundaysa (telefonun çalmadıysa ya da erkeğin o anda ne yaptığını biliyorsa), olağanüstü miktarda uyarı genital organa, alt karına ve kalçalara akın eder ve kas kasılması meydana getirir. Bedenin istemsiz olağanüstü zevk dalgalarını salması, namı diğer orgazm tam da o an başını döndürmeye başlar.

Uterusun, vajinan ve anüsün eş zamanlı kasılmaya başladığındaki büyük patlama 0,8 saniyelik aralıklarla devam eder. Küçük bir orgazm üç ya da beş kasılmaya tekabül ederken, büyük olanı 10-15 kasılma içerir. İşin daha garip olan tarafı ise kadınların farklı orgazm türlerinin olduğunu belirtiyor olması. Klitoral orgazm, vajinal orgazm ve bu ikisinin karışımı. Vücudun diğer bölümündeki kaslar da belki istemsizce kasılabilir. Çünkü Groningen Üniversitesi’nde yapılan güncel araştırmalara göre, beynin korku ve heyecan kısımları orgazm sırasında tamamen etkisiz hale geçiyor (tabii erkeğini kandırmak için numara yapmıyorsan).

Hazzın doruklarına ulaştıktan sonra, her seferinde olmasa da vücudun genelde bir durulma evresine girer. “Aynen beylerde olduğu gibi, kadınlarda da eğer orgazma ulaşamazlarsa kasıklarda sızlama ve ağrı görülebilir” diyor She Comes First’ün yazarı ve seks terapisti Dr. Ian Kerner. “Bunun yanında çoğu kadın cinsel tansiyonu dindirmek için tek bir orgazmın yetersiz olduğundan şikâyetçi ve bu oldukça doğal”.

Orgazma Neler Engel Olur?

Peki, füze ateşlendiği halde, bombanın patlamasını önleyen ne? “Bu durum 10 kadından dokuzunda yeterince klitoral uyarı sağlanamadığından kaynaklanıyor” diyor Dr. Kerner. “Çoğu zaman kadınlar orgazma yaklaştığında ya partneri ondan önce boşalır ya kadının orgazmı için uygun olan pozisyonu değiştirir.”

Dr. Kerner’in kadınlara üste geçmelerini tavsiye etmesinin nedeni de bu. Bu sayede sürtünmenin açı ve hız kontrolü senin elinde olacak (ileri geri pozisyonu dene bu sayede klitorisin eşinin karnına sürtünecek ve klitoral uyarılman artacak). Bu, klitorisin uyarılması için en kolay yoldur. Ya da mastürbasyon yapar gibi karnının üzerine doğru yat. Sen elinle klitorisini uyarırken partnerinin senin arkandan vajinana girmesini sağla.

Görünümünle ilgili takıntıların varsa bu da zevk almana engel olur. “Ne zaman bir kadın kendi görünümüne veya performansına kafa yorarsa bu durum onun tüm konsantrasyonuna mani olur” diyor Dr. Kerner. Eğer saçının nasıl göründüğü ya da kalçalarının yağlı olduğuyla ilgili  saçma şeyler düşünüp duruyorsan orgazma ulaşman zaten zorken iyice imkânsızlaşır. İşte bu yüzden erkeğinin üzerindeyken bedeninin, saçlarının veya vücudunun nasıl göründüğünü bir yana bırak. Emin ol erkeğin o anda nasıl göründüğünden çok, onu nasıl arzuladığınla daha çok ilgileniyor olacak. İşte tam olarak bu yüzden zihninde saklı kalmış erotik düşüncelerinin kilitli kutularını açıp onları bir bir serbest bırakmalısın. İçinde olduğun duruma odaklanmalı, düzenli nefes alıp vermeli ve zihnini tamamıyla geri kalan her şeyden arındırmalısın. “Söylediklerim sana biraz duygusal görünebilir ama cinsel tansiyonu arttırmak  sandığın kadar kolay değil, tüm günün stresinden uzaklaşıp, biraz rahatlamalısın” diyor Kerner.

Uzun uzun alınan keyifli ve bol buharlı bir duşun ardından partnerin tarafından tüm vücuduna yapılacak sıkı bir vücut masajı büyük bir orgazm yaşamak için iyi bir başlangıç olacaktır. Ya da 10 dakika sürecek bir oral seks seansı seni kısa sürede orgazmın doruklarına ulaştıracaktır. “Çoğu kadın günlük yaşamın stresi ve cinsel hisler arasında bir rahatlama, dinlenme yani bir geçiş sürecine gereksinim duyar” diyor Dr. Kerner. Ve böyle anlarda birkaç dakikalık bir ön sevişme faslı çoğunlukla yeterli olmaz. Bu aşamada zihnini listeler yapmaktan uzaklaştırıp, aile problemlerinden arındırıp, iş sorunları ve seni etkileyen diğer her şeyden kurtulmasını sağlayarak sakin ve törensi bir şeyler yaratmalısın.

Heyecanlanmana değecek bir hormon

En etkileyici orgazmik yan etkilerin tümü beyinde gerçekleşiyor. Orgazm esnasında, hipotalamus aldığı uyarıya karşılık, sistemine ekstra oksitosin salgılıyor. “Kucaklama hormonu” da denilen oksitosin, şefkatli olma ve koruma duygularını pekiştirir. Oksitosin artışının, spermin yumurtaya transferini sağlayan rahmin kasılmasını sağlamlaştırdığını gördüklerinden beri, araştırmacılar bunun umut verici olduğunu düşünüyor. Dr. Llyod’a göre, ekstra oksitosin salınımı, orgazm kasılmalarını arttırmada önemli bir role sahip. “Orgazma ulaşma araştırmalarının tüm yollarından, oksitosin yolu en umut verici olanı” diyor. Varsayımlara göre orgazm olabilmek ve bu yönde oksitosin salınımının artması, kadının o anki eşini bilinçaltında potansiyel baba olarak görmesiyle gerçekleşiyor.

Son haberlerse sarılma (namı diğer oksitosin) hormonunun sahip olduğumuz güven yeteneğimizle bağlantılı olabileceği yönünde. Zürih Üniversitesi’ndeki günlük araştırmalardan birinde, bilim adamları 178 erkekten tanımadıkları kişilerle yatırım oyunu oynamalarını istedi. Deneklerin yarısı oksitosin spreyi kullanırken (Henüz Türkiye’de yasal değil) diğer yarısı plasebo aldı. Gerçek sprey kullananlar, tanımadıkları fakat onayladıkları partnerlerine para vermek konusunda kendilerini iki kat daha rahat hissediyordu. Eğer oksitosin, kadınların rahatlamasına ve orgazmik kasılmalarını pekiştirmeye yardım edecekse, hepimiz, yatağımızın altındaki kutuda bir şişe bu spreyden saklamalıyız. Tabii yasallaşınca…

DNA’da orgazmı kodlayan ne?

Yeni haber: Pantolonun çıktığında, genlerin işe koyuluyor.

Eğer annenin ve kız kardeşinin cinsel hayatını tartışacak olursan seninkine ne kadar benzediğini göreceksin. Bu yalnızca anatomik benzerliğinden değil, genlerinin orgazma ulaşma konusundaki yeteneğini belirlemede önemli rol oynamasından kaynaklanıyor. Biri Chicago Üniversitesi psikologları tarafından, diğeriyse St. Thomas bilim adamları tarafından yapılan iki güncel araştırmada tek yumurta ikizlerinin orgazmik başarı ve başarısızlıklarının önemli derecede benzerlik gösterdiğini ortaya çıkardı.

St. Thomas’a göre orgazm üzerindeki genetik etki yaklaşık yüzde 34 civarında. Chicago Üniversitesi araştırmacıları ise genlerin, orgazm üzerindeki etkisinin cinsel ilişki sırasında yüzde 31, farklı şekillerde gerçekleştirilen cinsel ilişkilerde yüzde 34 oranında olduğunu belirtiyor.

İyi olan kısmı: Bu bulgular, orgazmın neden bazı kadınların şiddetli bir şekilde yaşadığını açıklamaya yardımcı oluyor. Kötü kısmı ise: Oyuncaklara ya da eğitim kitaplarına yapışsan, hatta çok sabırlı bir erkeğe sahip olsan bile, her zaman orgazma ulaşamayacak olman. Fakat genetik kaderin seni küstürmesin. Nihayetinde, orgazm kontrolü için yüzde 66’lık oran hâlâ senin elinde.

Bir de parkta dene

Neden yatak odanda rahat davranamadığını çözmek için paranı ve vaktini terapistlerde harcıyorsun?
Avustralya’nın ileri gelen üniversitelerinin yaptığı araştırmalara göre, 19.000 Avustralyalı’nın olduğu bir anket ile orgazm eksikliğinin baş nedeninin, doğru uyarılma eksikliğinden kaynaklandığı bulundu. “Şimdiki girişimler, kadınların cinsel engellerinin üstesinden gelmeye yönelik ‘pembe viagra’ bir satış alanı yaratmak yönünde” diyor araştırmayı yürüten Chris Rissel. “Bulgularımız kadının cinsellikle ilgili probleminin partneriyle ve onunla olan etkileşimiyle ilgili olduğunu akla getiriyor.” Biraz da olsun sıradanlıktan uzaklaşmayı dene ve misyonerlik pozisyonunun dışına çık. Sokakta gizli saklı bir yerler bulup orada ilişkiye girmek çok büyük bir heyecan sağlayabilir.

Daha iyi bir orgazm için iki hafta

Kegels: Klasik bir seks egzersizi. İdrarını tutuyormuş gibi kaslarını sık, olabildiğince uzun süre bu şekilde kal, serbest bırak ve tekrar sık. Peki ya, bu hareketler nasıl daha iyi bir orgazm sağlar? “Pelvik taban kaslarını ve çapraz karın kaslarını sıkıştırman pelvik bölgene daha fazla kan gitmesini sağlar. Bu da meydana getireceğin sürtünme ve orgazm sırasındaki kasılmaları arttırır” diyor Chicago Berman Kadın Sağlığı Merkezinden Dr. Laura Berman.

İşte kaslarını nasıl çalıştıracağınla ilgili birkaç bilgi:

(A) Dizlerini kırarak sırt üstü uzan ve ayaklarını yere koy. Bacaklarının arasına pilates topu ya da küçük ebatlarda bir obje koy. Kollarını bedeninin iki yanına düz olarak uzat.

(B) Popo kaslarını kullanma ve omuzlarını yerden kaldırırken aynı anda ayaklarını da kaldır. Kalçanın ve sırtının alt kısmının yerden kalkmamasına dikkat et. Kolların dümdüz ve bedeninden biraz yüksekte olmalı. Birkaç saniye o şekilde kal. İki günde bir bu hareketi 5-10 kez tekrarla. Rakam arttıkça yapması da kolaylaşacaktır.

Women'sHealth