Gerdek gecesi kabusunuz olmasın !

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, Leyditurk okurları için yazdı...

Gerdek gecesi kabusunuz olmasın !
A+ A-

LEYDİTURK.COM/ ÖZEL

Uzun yıllardır hayali kurulan mutlu bir evliliğin ilk eylemsel girişimidir gerdek gecesi. Genç kadın ilk deneyimi evlilikten önce yaşamışsa zaten korkmuyordur ama ya yaşamamışsa.  Genç kız cinsellikte ilk deneyimini yaşayacağı için heyecanlıdır ama biraz da korkar. Erkek ise eşinin ilk beraberliği olacağı için sabırsız, heyecanlı ve tedirgindir. Başarılı olamama kaygısı da madalyonun diğer yüzü diyebiliriz. İşte bu gibi duygular ilk gece ateşinin önüne geçmemeli. Hem kadın hem de erkek bu duyguyu sonuna kadar yaşamalıdır çünkü bu gece hem kadın hem de erkek için ilk ve en önemli deneyim olacak.

Aslında genç kadının korkmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil. Sürekli abartılan kızlık zarının yırtılması çok can yakmaz. Bir iğne batması gibi ya da bir sinek ısırması gibi bir acı duyulabilir, duyulmayabilir de. Ancak genç kadın ilişki sırasında rahat olmaz da kasılırsa bu durum biraz can yakabilir. Kızlık zarının yırtılmasıyla pembemsi bir kanama olabilir. Ama bunların hiç biri korkulacak bir olay değil aksine olağandır.

Bu ilk korkuyu üzerinizden attıktan sonra ilişkinin gidişatına göre daha da rahatlayacaksınız. Ama önemli olan “eş” olduğunuzu unutmadan rahat olmanız. Genç kadınların en çok kafalarına taktıkları sorun “ertesi gün” korkusudur. Yani ilişkinin ardından yüz yüze gelmek. Artık her iki taraf da birbirinin en mahremini biliyor bu yüzden genç kadınlar biraz utanıyor. Hatırlatayım ki siz artık evlisiniz ve birbirinizin sırlarını, her şeyini bilmeniz gerekiyor.

Bu ilk gecede bir cinsel birliktelik yaşanacak diye bir kural yok. Sağlıklı bir ilişki için erkekler bu gece partnerlerine son derece sakin ve sabırlı yaklaşmalısınız. Eğer genç kadın ilişkiye girmekten korkuyor ya da ilişki sırasında ciddi bir ağrı yaşıyor ise sakinleşmelisiniz. Erkekler ise eşlerini rahatlatmalı, yaşanacakların evli çiftler arasında ayıp olmadığını, ona zarar vermeyeceğini anlatmalı, eşi hazır olana kadar beklemelisiniz. Gerekirse ilişki birkaç gün ertelemenizi tavsiye ederim.  Eğer tekrar denediğinizde aynı sonuçları görüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. Çünkü bu süreç ciddi bir süreçtir ve bu süreci de profesyonel bir destekle atlatmak en sağlıklısı.

Bu ilk gecede ortaya çıkan diğer bir sorun ise vajinismustur. Kızlık zarının bozulmasından sonra hemcinslerimin vajen çevresini saran kasların spazmı sonucu cinsel ilişkinin imkânsız ya da çok ağrılı hale gelmesine vajinismuz diyoruz.  Aslında vajinismus bir gece ortaya çıkan bir hastalık değil. Sürekli olarak cinselliğin kötü, yanlış ve ayıp bir olgu olduğuna inanılarak yetiştirilen veya çok acı duyacaklarına inanan kadınların cinsel ilişki yaşayacakları sırada bilinçaltının koruma dürtüsü ile vajen girişindeki kasları kasması sonucu oluşur. Bilinçaltına atılan ve su yüzüne çıkarılmayan korku veren duygular gerdek gecesinde baş gösterdiğinde vajinismus olarak karşımıza çıkar. Sağlıklı bir cinsel yaşam için ve vajinismus için bir uzman olarak kesinlikle profesyonel destek öneririm.

Peki, sağlıklı olan ne?

Cinsellik toplum olarak konuşmadığımız, kendimize yasakladığımız bir konu. Ağzımızı açmadığımız bo konuda gerdek gecesi korkusu, vajinismus, sapkınlıklar ya da diğer cinsel sorunların yaşanması aslında oldukça doğal. Çünkü aile ve toplum olarak çocuklarımıza doğru cinselliği anlatmıyor aksine kendilerinin öğrenmelerini bekliyoruz. Sizce bu ne kadar doğru olur? Bence hiç de doğru değil ve tüm cinsel sorunları yaşamımızın altında asıl bu sebep yatıyor.

İlk gece korkusunu yaşamamak için yapılması gereken ise oldukça basit. Evlenmeye karar verdiyseniz gerdek gecesinden önce utanmadan, sıkılmadan tüm düşüncelerini, sorularını, korkularını başvurduğu uzmana anlatmalısınız. Hasta mahremiyetine uyan doktorunuz zaten sizin anlattıklarınızı kimseye anlatmayacaktır. Ayrıca ilk cinsel deneyiminiz için hekiminizden uyarı ve öneriler  alırsanız hem sağlık bir cinsel başlangıç yapabilir hem de bundan sonraki cinsel hayatınızı mutlu sürdürebilirsiniz. Benden size bir dost tavsiyesi kimse cinsellik konusunda mükemmel değil, herkesin ya bilmediği ya da yanlış bildiği çok şey var.

Leyditurk.com/ ÖZEL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Gökçen Erdoğan

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu haberin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi bu haber kullanılamaz. Kullanım ihlallerinde Haber3 Yayın Grubu yasal haklarını saklı tutar.