Kadınlar en çok ne zaman seks istiyor?

Bir araştırmaya göre testosteron oranı fazla olan kadınların az olanlara göre daha çok orgazm yaşadığı belirtiliyor.

Kadınlar en çok ne zaman seks istiyor?
A+ A-

En başlıca olan; testosteron. Bir kadın olarak sakal sahibi olmak ya da Xbox 360 oynamak için yeteri kadar hormona sahip değilsin. Fakat sahip olduğunla özellikle yumurtlama döneminde (en fazla doğurgan olduğun zaman) sevişmede önemli bir rol oynarsın. Her ayın orta döneminde kadınların beyni yumurtalıklarına sinyal gönderir ve bu durum yüzde 50 testosteron yaratarak şehvetli bir uyarı dalgası üretir. Biyolojik olarak türün devamını sağlama görevi bizde olduğu için neden o dönemde daha istekli olduğunu şimdi daha iyi anlamışsındır.

Testosteron aynı zamanda vajinaya olan kan akışını hızlandırarak o bölgenin daha şişkin ve hassas olmasını sağlıyor. Bununla birlikte ıslanma gerçekleşir ve eğer şansın varsa mükemmel bir orgazm yaşamanı sağlar. Kanadalı araştırmacıların Hormones and Behavior Dergisi’nde yayımladıkları bir araştırmaya göre testosteron oranı fazla olan kadınların az olanlara göre daha çok orgazm yaşadığı belirtiliyor.

Kullanılan doğum kontrol hapları testosteron üretimini azaltıyor. Sorun iki nedenden dolayı ortaya çıkıyor. Birincisi, doğum kontrol hapının içindeki hormonlar yumurtalığı uyutarak yumurtlamayı durduruyor. Dolayısıyla durmuş olan yumurtalıklar da testosteron üretemez hale geliyor.
Peki ya böbrek üstü bezlerinin ürettiği diğer yüzde 50’lik testosterona ne oluyor? Doğum kontrol hapının içeriğinde bulunan süper kuvvetli yapay östrojen sağ olsun vücuttaki testosteronu kullanışsız hale getiriyor. Her bir hapı yuttuktan sonra karaciğer fazladan östrojen hormonu tükettiğini düşünüyor ve seks hormonu (bağlayıcı kan proteini, SHGB) adı altında globülin pompalamaya başlıyor. Bu protein seks hormonuna (östrojen hatta testosteron dahil) adeta bir sineğin kağıt uçurması kadar etki edebiliyor. Testosteronun çoğu SHGB’ye bağlı olsa da az bir miktarı vücutta kullanılıyor. SHGB ne üretirse üretsin bu “özgür” testosteron onları tüketmiyor. Yani, kısmen cinsel isteği ayarlıyor. 2004’te Boston Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada özgür testosteronu yüksek seviyede olan deneklerin en büyük cinsel arzuya sahip olduğu açıklandı.