''Öğretmenler terbiye etmek için öğrencileri okşayabilir''
AK Parti'de disiplin ve ihraç süreci başlıyor
Karayılan'ı çıldırtan o teröristlerin hepsi öldürüldü

Orgazmın anatomisini öğrenin !

Derin bir nefes al ve orgazmın en ince detaylarını öğrenmeye hazır ol.

Orgazmın anatomisini öğrenin !
A+ A-

Hava 40 derece sıcakken serin bir denizde yüzmek, canın deli gibi tatlı isterken bol çikolatalı bir kekten bir çatal almak ya da kaybettiğini düşünmeye başlamışken kredi kartını çantanın derinliklerinde bulmaktan daha iyi olan tek şey...

Nasıl oluyor da orgazm bu kadar muhteşem olabiliyor? 
Ve neden –buna rağmen- daha sık yaşayamıyoruz?


Bazı araştırmalara göre, kadınların yalnızca yüzde 25’i sevişirken orgazm olabiliyormuş. Yani kimimiz rahatlıkla zirveye çıkabilirken, kimimiz sadece yolculuktan keyif almakla yetiniyor. Erkeklere kıyasla (yüzde 90’ından fazlası yüzde 100 zevk alırken), kadınların zevk dakikaları kısacık bir süreyle sınırlı kalıyor. Bilim insanlarının hâlen çözmeye çalıştığı da işte bu muamma. The Case of the Female Orgasm: Bias in the Science of Evolution kitabının yazarı, İndiana Üniversitesi’nden Biyoloji Profesörü Elisabeth Llyod, “Klitoris, evrimsel olarak kadınların ilişkiye girebilmesini ve hamile kalabilmesini sağlayan cinsel uyarılma fonksiyonuna sahip” diyor. G noktası da keşfedileli çok oldu. Kısacası cinsellikle ilgili bilmediğimiz pek bir şeyin kalmadığı günümüzde, buna rağmen neden bazı kadınların hiçbir şekilde orgazm olamadığı açıklanamıyor.

İyi haber şu ki, bilim, kadın orgazmının nasıl gerçekleştiğini tamamen çözmüş durumda. Bu önemli çünkü türümüzün devamlılığı için gerekli olmasa da, bir kadını harika hissettirdiği ve mutluluğuna (tabii ilişkisine veya evliliğine de) katkıda bulunduğu kesin! İşte bugüne kadarki bulgular ışığında derlediğimiz, sıradan bir kadının nasıl daha sık zevkin doruklarına çıkabileceği ile ilgili bilgiler...

Kız kardeşinle (veya çok yakınsanız annenle) cinsel hayatınızla ilgili konuştuysanız, sana ne kadar benzediğini fark etmiş olabilirsin. Bu yalnızca anatomik benzerliğinizden değil, genlerinizin orgazma ulaşma konusundaki yeteneğinizi belirlemede önemli rol oynamasından da kaynaklanıyor.

Şikago Üniversitesi psikologları ve Doktor Thomas tarafından yapılan iki ayrı araştırmada, tek yumurta ikizlerinin orgazm konusundaki başarı ve başarısızlıklarının önemli derecede benzediği ortaya çıkmış. Doktor Thomas’a göre orgazm üzerindeki genetik etki yaklaşık yüzde 34 civarında. Şikago Üniversitesi araştırmacıları ise genlerin orgazm üzerindeki etkisinin cinsel ilişki sırasında yüzde 31, her zamankinden farklı şekilde gerçekleştirilen ilişkilerde yüzde 34 oranında olduğunu belirtiyor. (“Yatak Odasından Çık” başlığına bak.)

Bütün bu bulgular, neden bazı kadınların orgazmı daha şiddetli yaşadığını açıklamaya yardımcı oluyor. Kötü haber ise şu ki, seks oyuncakları da kullansan, eğitici kitaplardan yardım da alsan, hatta çok sabırlı ve yetenekli bir erkekle de birlikte olsan, her zaman orgazma ulaşamazsın. Fakat bunun moralini bozmasına izin verme. Sonuçta orgazm olabilmenin kontrolü hâlâ yüzde 66 oranda senin elinde.

Bir kadın orgazmın doruklarındayken, kedisinin veya köpeğinin odayı alt üst edişini umursamaz. Aslına bakarsan umursadığı hiçbir şey yoktur. Bedeninde gerçekleşen, bitmesini istemediği o histen başka… Biz yine de bilime kulak verelim ve ünlü seks araştırmacıları William Masters ve Virginia Johnson’ın Human Sexuality adlı çalışmasına göz atalım. İşte araştırma sonuçları: Ön sevişme sırasındaki ateşli dokunuş ve öpücükler, vajina ve klitorise kan akışını arttırıyor. Vajina duvarı, kayganlığı arttıracak olan sıvıları salgılamaya başlıyor.

İyice baştan çıktığımız anda, kan akışı pelvik bölgeye doğru artıyor. Nefes alış-verişi ve kalp atışları hızlanıyor, göğüs uçları sertleşiyor, vajinanın üst kısmı penise boşluk bırakmak için genişlerken, alt kısmı onu kavramak için daralıyor. Eğer her şey yolundaysa (telefonun çalmadıysa ya da partnerin ne yapması gerektiğini biliyorsa), olağanüstü miktarda cinsel uyarı genital organa, karnın alt bölgesine ve kalçaya akın ediyor. Derken o inanılmaz kasılmalar ortaya çıkıyor; bedenin istemsizce zevk dalgalarını salgılıyor, birbiri ardına... İşte bu, o muhteşem an: Orgazm.

Tabii ki bir anda olup bitmiyor: Kasılmalar başladığında, büyük patlama 0,8 saniyelik aralıklarla devam ediyor. Evet bazen uzun sürüyor, bazense kısa. Küçük bir orgazm üç ya da beş kasılmada sona ererken, yoğun bir orgazm sırasında 10-15 kasılma oluyor.

Kadınlar farklı orgazm türlerinin olduğunu belirtiyor: Klitoral, vajinal ve ikisinin karışımı. Orgazm anında vücudun diğer bölümündeki kasların da belki istemsizce kasılabilir. Çünkü Groningen Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, beynin korku ve heyecan kısımları orgazm sırasında tamamen etkisiz hâle geliyor. Zevkin doruklarına ulaştıktan sonra, her seferinde olmasa da vücut genelde bir durulma evresine giriyor. Gevşiyor, kendini çok rahat hissediyor, hatta uykuya dalabiliyorsun. Ama orgazm olmadan (hem de çok yaklaşmışken) ilişki sona ermişse, işte o zaman biraz mutsuz hissedebilirsin. She Comes First kitabının yazarı Seks Terapisti Doktor Ian Kerner, “Tıpkı erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da eğer orgazma ulaşamazsa kasık bölgesinde sızlama ve ağrı görülebilir” diyor. Bu öyle bir şey ki, çoğu kadın cinsel gerilimi dindirmek için tek bir orgazmın yetersiz olduğundan şikâyet ediyor...

Orgazm olmadığın için terapiste gitmeyi düşünmeye başladıysan, biraz dur. Avustralya\'da birkaç üniversitede yürütülen bir araştırmada, 19.000 Avustralyalı genç kadınla anket yapılmış. Sonuçta pek çok kadının orgazm olamamasının, doğru uyarılma eksikliğinden kaynaklandığı bulunmuş. Araştırmayı yürüten Chris Rissel, \"Bulgularımız kadınların cinsellikle ilgili probleminin partneri ve onunla olan etkileşimiyle ilgili olduğunu akla getiriyor\" diyor.

Yani sorun sende değil! Hatta ikinizde de bir sorun olmayabilir. Biraz sıradanlıktan uzaklaşmayı dene. Mesela çok rahat ettiğin misyoner pozisyonundan ara sıra vazgeç. Senin arkana geçmesini iste; böylece G noktanı da uyarabilir. Oral sekse daha fazla vakit ayır. Bütün bunları zaten yapıyorsan, yataktan dışarı çık ve evin farklı odalarını, banyoyu, hatta mutfağı dene. Biraz risk almaya hazırsan, dışarıya da çıkabilirsiniz. Kimsenin uğramadığı bir park köşesi, evin arka bahçesi, hatta deniz kenarında kuytu bir yer... Neresi olursa olsun, açık havada olmak ve birilerinin sizi görebileceği fikri heyecanlanmana yetecek. Dışarıda ilişkiye girmeseniz bile, eve döner dönmez seni harika dakikaların beklediğine emin olabilirsin!

Orgazm sırasında beyindeki hipotalamus bölgesinden ekstra oksitosin salgılanıyor. ‘Bağlılık’ veya ‘sevgi’ hormonu da dediğimiz bu hormon, birlikte olduğun kişiye karşı sevgi, şefkat ve koruma duygularını pekiştiriyor.

Oksitosinin, spermin yumurtaya transferini sağlayan rahim kasılmalarını arttırdığı keşfedildiğinden beri, orgazm araştırmacıları bunun umut verici olduğunu düşünüyor. Doktor Llyod’a göre, ekstra oksitosin salınımı orgazm kasılmalarını arttırmada önemli role sahip. Bu görüşe göre, orgazm olabilmesi ve oksitosin salgılaması, kadının birlikte olduğu kişiyi bilinçaltında potansiyel baba olarak görmesiyle ilişkilendiriliyor.

Peki, bazen ortada kıvılcım olduğu hâlde, ateşin yanmasını önleyen ne? Neden bazen -görünürde her şey yolunda gitse bile- bir türlü olmuyor? Doktor Kerner, “Bu durum 10 kadından dokuzunda yeterince sağlanamamasından kaynaklanır. Çoğu zaman kadın orgazma yaklaştığında ya partneri ondan önce boşalır ya da pozisyonu değiştirir” diyor. Doktor Kerner’in kadınlara üste geçmesini tavsiye etme nedeni de bu. Bu sayede sürtünmenin açı ve hız kontrolü senin elinde olacak. İleri-geri hareket etmek, klitoral uyarılma sağlamanın en kolay yolu. Bu şekilde rahat değilsen karnının üzerine yat. Sen klitorisini uyarırken partnerin de arkana geçsin. Bu pozisyonda da kolayca uyarılabilirsin.

Görünümünle ilgili takıntıların varsa, bu da zevk almana engel olur. Hatta bunun bir numaralı düşmanın olduğunu söyleyebiliriz. Doktor Kerner, “Bir kadın sevişirken görünümüne veya performansına kafa yormaya başlarsa, tüm konsantrasyonu bir anda biter” diyor. Saçının kötü göründüğü ya da kalçanın fazla büyük olduğu gibi saçma şeyler düşünüp durursan, orgazma ulaşman imkânsız hâle gelir. Sevgilin seni seksi bulduğu için o anda yanında, öyle değil mi? Zihninde saklı kalmış erotik düşüncelerini serbest bırak. Odaklan, nefes alıp ver ve zihnini boşalt. Kerner, cinsel gerilimi tırmandırmak için rahatlaman gerektiğini söylüyor.

Orgazma ulaşmayı kolaylaştırmak için öncesinde keyifli bir banyo yapabilirsin. Ardından sevgilinden sana biraz masaj yapmasını iste.

Birkaç dakikalık ön sevişme, günlük hayatın stresini geride bırakmak için çoğu kez yeterli olmaz. Bu noktada oral seks devreye girebilir. Tabii ki bulunduğunuz ortam da önemli: Birkaç güzel kokulu mum yak, seni rahatlatan bir müzik aç. Ama en önemlisi, zihnini yapılacak işler listesi, aile problemleri, iş sorunları ve seni etkileyen diğer her şeyden arındırarak sakinleşebilmen. Unutma ki orgazm önce beyninde başlıyor. 

Kegel egzersizinden sık sık bahsediyoruz: İdrarını tutuyormuş gibi kaslarını sık, olabildiğince uzun süre bu şekilde kal, serbest bırak ve tekrar sık. Aklına geldikçe yapabilirsin. Peki bu hareket nasıl daha iyi bir orgazm sağlayabiliyor? Şikago’daki Berman Kadın Sağlığı Merkezi’nden Doktor Laura Berman, “Pelvik taban ve çapraz karın kaslarını sıkıştırmak, pelvik bölgeye daha fazla kan gitmesini sağlar. Bu da orgazm sırasındaki kasılmaları arttırır” diyor. İşte kaslarını nasıl çalıştıracağınla ilgili birkaç bilgi:

\"2-366.jpg\"

Sırt üstü yere uzan, dizlerini bük, ayaklarını yere koy. Bacaklarının arasına bir pilates topu ya da küçük bir obje koy. Kollarını bedeninin iki yanında düz olarak uzat.

Kalçanı yerde sabit tutarak omuzlarını yerden kaldır, aynı anda ayaklarını da kaldır. Kalçanın ve sırtının alt kısmının yerden kalkmamasına dikkat et. Kolların dümdüz ve yerden biraz yukarıda durmalı. Birkaç saniye bu şekilde kal. İki günde bir bu hareketi beş, 10 kez tekrarla. Giderek daha da kolay yapmaya başlayacaksın.