Teşhircilik bir hastalık mı?

Yabancılara cinsel organlarını göstermek teşhircilik olarak tanımlanabilir.

Teşhircilik bir hastalık mı?
A+ A-

Dekolte giyinmek teşhircilik midir?

Yabancılara üreme ve cinsel organlarını göstermek teşhircilik olarak tanımlanabilir. Teşhircilik, cinsel karmaşanın yarattığı psikolojik bir hastalıktır, çok ciddi bir davranış bozukluğudur. Tıpta egzibisyonizm olarak da bilinir. “Parklarda pardösünün içine hiç bir şey giymeden sertleşmiş haldeki penisi yalnız oturan bir genç kıza göstermek” buna örnek olarak verilebilir. Cinsel teşhir hem de insanlarda cinsel eylemi başlatan davranışlardan biridir. Ama mahrem bir ilişki çerçevesinde yer almadığı sürece bu davranış, psikolojide cinsel sapma olarak değerlendirilir. Teşhirciliğin ana özellikleri şunlardır

-kurbandaki şok veya şaşkınlıktan hemen sonra tahrik olmak,

-kurbanın isteksizliği ve

-başka cinsel veya fiziksel temasın olmayışıdır.

Teşhirciler kendisini sevebilecek bir kadın bulamasa bile, yabancı kadınları korkutarak kendi erkeklik gücünü kendine kanıtlamış olurlar. Kadın ne kadar büyük bir korku belirtisi gösterirse, teşhirci de kendi erkekliğinden o denli emin olmuş olur. Ama kadın korkacak yerde, kendisine yakınlık göstermeye kalkarsa teşhirci ne yapacağını şaşırabilir. Teşhirciler genellikle fiziksel temas aramazlar ve genelde tecavüz etmezler. Teşhirci, kurbanın yaşadığı şok ve şaşkınlıktan tahrik olabilir. Ancak ortalama toplumsal değer yargılarına uygun olan bir düzeyde insanların kendisini teşhir etmesi normaldir. Yani yırtmaçlı etek ile kadının bacaklarını göstermesi, te­nine sımsıkı yapışık pantolon giyerek kilotunun dantelleri­ni belli etmesi, çok açık bir mayo ile kalçasının kıvrımları­nı sergilemesi veya erkeğin gömlek düğmelerini beline kadar açarak göğsündeki kılları göstermesi, ılımlı düzeyde diyebileceğimiz normal kabul edilen teşhirciliklerdir.

Göster amcaya pipini

Teşhircilerin çoğu erkek. Teşhircilikte kültürel koşullanmaların rolü vardır. Kadınların çok çeşitli biçimlerde zaten kendilerini teşhir ederler ya da kadın bedeni çeşitli vesilelerle sürekli teşhir edilir, bu yüzden kadınlarda teşhircilik çok az görülür. Hayat boyunca sürebilen bir hastalık olan teşhircilik 40 yaşı üzerinde azalma göstermeye başlar. Teşhirciliğin hafif vakaları çoğu toplumlarda normal olarak kabul görür. Ülkemizde “göster amcaya pipini” ile başlayan süreçte çocuklar, cinsel organları ve başkaların cinsel organlarına karşı büyük ilgi gösterebilirler. Çocuklar yetişkinleri veya okul arkadaşlarını cinsel organlarını ve külotlarını göstererek şok etmeye çalışabilirler. Bunlar geçici dönemlerdir, ama geçmediği takdirde profesyonel bir yardım alınması gerekir. Yani “göster amcaya pipini” ileride teşhirciliğe yol açabilir. Bunda çocukluk çağındaki hatalı anne-baba ve çevre tu­tumları etkili olur. Çünkü “göster amcaya pipini” veya “pipini keseriz haa” şeklindeki davranışlar penise aşırı anlam yüklenmesine yol açabilir. Yani erkek çocuğun gözünde penis çok önemli bir organ haline gelebilir, penisini kaybetmekten korkabilir. İnsanlar için kaybetmekten en çok korkulan şeyler, en çok değer verilen şeylere dönüşebilir. Böylece erkek çocukların­da penisi kaybetme korkusu yetişkin yaşamda teşhircilik şeklinde cinsel davranış bozukluklarına yol açabilir.

Kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri suçtur

Teşhirciler genellikle yakalanana dek tedavi görmüyor. Teşhircilik, erken teşhis ve tedaviye cevap verebilen bir hastalıktır. Eski TCK'da talep olmadan başkalarına kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri, teşhircilik, belli bir kişiye yönelirse sarkıntılık olarak değerlendiriliyordu. Yani kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri suçtur. Yeni kanunda erişkinlere karşı işlenen bu eylemlerin karşılığı cinsel taciz ve 18 yaşından küçük kişilere karşı işlenirse cinsel istismar olarak değerlendiriliyor.

CİSED