Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Ölçütü Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Ölçütü Nedir?

Anne ve baba adayından alınan yumurta ve spermlerin yapay bir ortamda bir araya getirilmesiyle uygulanan tüp bebek yöntemi bazı durumlarda başarısız olabiliyor.

Laboratuvar ortamında anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermlerin birleştirilmesi sonucunda elde edilen embriyolar kontrol altında tutularak bölünüp besleniyor. Süreç sonunda gebeliğe uygun olduğu görülen embriyolar anne rahmine aktarılıyor. Bu şekilde yürütülen tüp bebek yöntemi bazen başarısız olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri hakkında açıklamalar yaptı.

Tüp bebek yönteminde başarısızlığın ölçütü, en az 1 kez beşinci gün embriyo transferi yapıldığı halde gebelik sağlanamaması veya 2 embriyo ile transfer yapıldığı halde yine amaca ulaşılamaması durumudur. Bu açıdan bakınca, tüp bebek tedavisinde bir defa düşük kalitede erken embryo transferinin ardından sonuç elde edilmemesi durumunda başarısızlıktan söz etmenin doğru olmadığı görülüyor. 

Tüp Bebek Yönetimde Başarısızlığın En Önemli Sebebi Nedir? 

Tüp bebek yönteminde karşılaşılan başarısızlıklar çeşitli biçimlerde derecelendiriliyor. Başarısızlığın nedenleri üç başlık altında toplanıyor. Başarısızlığın ilk nedeni kalitesiz embriyo oluşumu, embriyonun bulunduğu rahim içi ortamının yanlış özellikler taşıması, embriyo zarında meydana gelen kalınlaşmalar ve ilaç tedavisindeki yanlış uygulamalardır. Tüp bebek tedavisindeki en önemli engelleri teşkil eden bu sebepler, çiftlerin bebek sahibi olmasını ne yazık ki engelliyor. Ancak yine de tekrar tüp bebek denemesi yaparak başarılı sonuçlar alınması mümkün olabiliyor.

Tüp Bebek Yönteminde Başarısızlığın Diğer Nedenleri

Anne rahminin iç duvarındaki bozukluklar, enfeksiyona bağlı gelişen yapışıklıklar, pıhtılaşma sorunları, miyom ve polipler,  savunma sistemi bozuklukları gibi birçok neden, tüp bebek yöntemindeki başarısızlığın ikincil sebeplerini oluşturuyor. Bu sebepler için sorunun kaynağının tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Zira bu sorunlar iyileştirilmeden gebelik sağlanması imkansız oluyor. Başarısızlıkta üçüncül sebepleri ise çikolata kistleri ve tüp kaynaklı sorunlar oluşturuyor. 

Tüp bebek tedavisinde erkeklerden kaynaklı başarısızlık da söz konusu olabiliyor. Bilhassa sperm kalitesindeki sorunlar ve spermlerin yapısının çok bozuk olması erkeklerden kaynaklı sorunları oluşturuyor. Kalitesiz spermlerle döllenen yumurtalardan elde edilen embriyolar, rahme tutunmada başarılı olamayabiliyor. Bu durum da tüp bebek denemesinin başarısız olmasına yol açıyor.

 

 

Etiketler Tüp bebek