''Kızıma tecavüz ettin'' deyip kurşun yağdırdı
Sakarya'da katliam gibi kaza: 7 ölü, 9 yaralı
Olaylı maça soruşturma: 72 kişi için gözaltı kararı

Alışveriş neden zarar veriyor?

Çok az şeylerden zevk alıyor, doyumsuz ve şikâyetçi oluyoruz.

A+ A-

Çoğu zaman sahip olduklarımız yeterli gelmiyor, yeme, içme, barınma, sağlık, giyinme ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilsek de yeni arayışlar içine giriyoruz. Aşırı yemek yiyoruz, çok alışveriş yapıyoruz, çok fazla seksüel ilişki arıyoruz ve hep daha fazlasını istiyoruz. İş yerinde doyumsuzluk yaşıyor, kariyer ve yükselme hırsıyla başarıya giden yolda hatalar yapıyoruz. Para kazandıkça daha çok kazanma isteği oluşuyor. Bu nedenle strese giriyoruz, yaşamımızı yaşanmaz şekillere sokuyoruz, çok az şeylerden zevk alıyor, doyumsuz ve şikâyetçi oluyoruz. Sonuç olarak ise yine mutsuz hissediyoruz.

Bedenler doyarken ruhlar aç kalıyor

Bu tespitler Psikolog Ayşe Yanık Knudsen'e ait. Knudsen, insanın içinde bulunduğu manevi boşluğu giderebilmek için olumsuz davranış biçimleri sergileyebildiğini söylüyor. Araştırmalarda bazı temel ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan para ile lüks malzemelere ödenen rakamlar karşılaştırıldığında ortaya ilginç tablolar çıktığını belirten Knudsen'e göre, aşırı tüketim isteği birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir:

"Araştırmalara göre, dünya genelinde kadınlar yılda 18 milyar doları makyaj malzemelerine verirken, parfüme 15 milyar dolar harcanıyor. Sürekli bedene yatırım yapmak ve bedenin sınırsız taleplerini karşılamaya çalışmak pek çok hastalığın da tetikleyicisi oluyor. Sürekli alıyoruz ama mutlu değiliz. Çünkü çok fazla şeye sahip olunca sahip olduklarımızın farkındalığını kaybediyoruz. Limitlerinin üzerinde harcadığımız kredi kartlarımızla beraber tehlikeli bir serüvenin içinde bocalıyoruz. Maneviyat ve paylaşma hayatımızın kaybolan öğeleri ne yazık ki..."

Aşırı yeme isteğine  de neden oluyor

Psikolojik açlığı, günümüzün önemli sağlık sorunlarından olan obezitenin de nedenleri orasında sayan Knudsen, "Açlık güdüsü bastırılamadığında, aşırı yeme isteği şişmanlamamıza yol açıyor. Duygularımıza daha çok yabacılaşıyor ve bedeninizden hoşlanmaz hale geliyoruz" diyor.

Depresyonun önemli nedenlerinden biri

Doyumsuzluğun depresyon nedenleri arasında önemli bir yer tuttuğunu belirten Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, bu durumla baş etmede yayarlı olabilecek önerilerini ise şöyle sıralıyor:

• Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.
• Sosyal etkinliklere katılın, sosyal projelerde yer alın, bu durum hayata bakış açınızı değiştirecektir.
• Sizi oyalayacak aktiviteler bulun.
• Yürüyüş yapın.
• Aşırı uykudan kaçının.
• Hobiler edinin ve hobilerinizi düzenli olarak yapmaya gayret edin.
• Karnınız açken alışveriş yapmayın.
• Zihinsel aktivitelerinizi artırın.
• Gerekirse profesyonel yardım alın.