Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor
Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı

Angelina Jolie'nin operasyonu doğru bir karar mıydı?

Angelina Jolie operasyonu ile ilgili Prof Dr. Fatih Ağalar yorum yaptı.

A+ A-

Meme kanseri kadınlarda çok sık görülen bir kanser türüdür. Bazı ailelerde meme kanseri görülme sıklığı daha yüksektir. Ailelerinde fazlaca meme kanseri öyküsü bulunan bireyler için son senelerde “risk azaltıcı yöntemler”  kullanılmaya başlanmıştır. Risk azaltıcı yöntemlerin kullanılmasındaki amaç riskli bireylerde daha hastalık başlamadan hastlığın önlenmesidir.

Bu yöntemlerden birisi de Meme Kanserinde Risk Azaltıcı Cerrahi’dir. Ancak bu yöntem ailesinde meme kanseri öyküsü olan her birey için uygun olmayabilir.

Risk bazen çok baskın olabilkemte ve genetik yatkınlığı olan bazı bireylede yaşam boyu meme kanserine yakalnam riski %50 lere kadar varabilmektedir.  Genetik yatkınlığın ciddiyetini ortaya koymada  detaylı bir soyağacı incelemesi yanında BRCA 1 geni de önem taşımaktadır.

Genetik danışmanlık sonrası ailede meme kanseri bulunan ve yüksek risk taşıyan kadın bireylere 2 tip risk azaltıcı cerrahi önerilebilir. Bunlardan ilki mastektomi  ikincisi ise ooferektomidir. Mastektominin çok çeşitli tipleri vardır. Cilt ve meme başını koruyan mastektomi tiplerinden memelerin tamamen alınması ve yeniden meme oluşturulması yöntemleri içinden hekimlerinizle kendinize en uygun yöntemi belirleyebilirsiniz.  Detaylı inclemeden sonra bu yöntem için uygun bulunan bireylerde risk azaltıcı cerrahi sonrası risk tamamen yopk edilememekle birlikte yaşam boyu meme kanserine yakalanma oranı %5 ler seviyesine indirilebilmektedir. Risk azaltıcı cerrahi sonrasında yakalanan bu düşük oran, ailesinde meme kanseri bulunmayan ve herhangi bir genetik imza taşımayan bireylerin yaşam boyu meme kanserine yakalanma riskinden daha düşüktür.

Risk zaltıcı cerrahiye aday olanların veya bu konuda kaygıları bulunan bireylerin multidisipliner çalışma modeline sahip, bu işin sayıca çok yapıldığı,  bütünleyici kanser merkezlerinde tedavi olmaları, hekimleri ile yapılacak ameliyatların tipleri, alternatifler, riskin ne kadar azalacağı, cerrahiden sonra vücud değişikliğini algılama konuları ve beklentilerini  detayı ile görüşmeleri gerekir.