Beyaz et alırken nelere dikkat etmeli?

İşte beyaz et hakkında merak ettiğiniz her şey...

Beyaz et alırken nelere dikkat etmeli?
A+ A-

Yapılan araştırmalar insanoğlunun yaklaşık 11 bin yıldan beri tavuk eti yediğini belirtiyor. 11 bin yıldır tükettiğimiz beyaz et hakkında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi buradapaylaştık.

Beyaz et yağ içeriği bakımından kırmızı ete göre oldukça düşük oranda yağa sahiptir. Özellikle derisi ayıklanıp tüketilen beyaz ette yağ oranı son derece azdır. Beyaz etin kırmızı ete göre enerji oranı az fakat protein oranı yüksektir. Bu nedenle beslenme için daha ideal bir ettir. Doymuş yağ oranı düşük olduğu için kolesterole de neden olmaz.

Beyaz etin pişirilmesi ve sindirimi daha kolaydır. Diğer etlere göre en yüksek A vitamini oranına sahiptir. Beyaz ette demir oranı da kırmızı ete oranla daha düşüktür. Tavuk etinde ise siyah kısımlardaki demir oranı beyaz kısımlara göre daha yüksektir.

Sodyum oranının da düşük olması nedeniyle düşük sodyumlu diyetlerde en uygun ettir.

Bedensel ve zihinsel gelişim için son derece önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan proteinleri barındırır. İnsan beslenmesinde gerekli tüm aminoasitleri barındırır. Kırmızı ete göre damar sertliğine neden olma oranı son derece düşüktür.

B2, B6, B12 gibi sinir sistemini geliştiren ve koruyan vitaminler yönünden son derece zengindir.

Kısa liflere sahip olduğu için sindirimi kolaydır. Sindirim sorunu çekenler için ideal bir besindir.

Bir çok diyette tavsiye edilen bir üründür.

Beyaz Et Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Tüketici ambalaj, fiyat, marka tanınmışlığı, sağlık bilgisi gibi bazı kriterleri göz önüne alıyor. Bunların yanında marketlerde hazırlanıp tezgâhlara sunulan etlerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın üretim izni bulunmalıdır.

Balık dışında hiçbir beyaz et türünü açıkta ve oda sıcaklığında satın almamalıdır. Beyaz et alınırken mutlaka buzdolabı sıcaklığından alınmalıdır.

Et dokusu parlak ve yüzeyi kuru olmamalıdır.

Üretim ve son kullanma tarihine mutlaka dikkat edilmelidir.

Etlerin satışa sunulduğu reyon çalışanlarının hijyen kurallarına uyup uymadıkları kontrol edilmelidir. (Eldiven, bone vb.)

Beyaz et marketten çıkarken alınacak son gıdadır. Eve geldiğimizde de buzdolabına koyacağımız ilk gıda olmalıdır.