Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor
Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı

Boyun fıtığı omurilik felcine dönüşebilir

Boyun fıtığı önlem alınmadığı takdirde omurilik felcine kadar gidebiliyor.

A+ A-

Fıtıklaşmanın  boyun ağrısı yapabileceği gibi boyundan çıkan sinirlere baskı yaparak ellerde kollarda uyuşma ve kuvvetsizliğe yol açabileceği bildirildi. Önlem alınmazsa bu durum omurilik felcine kadar gidebiliyor. 

Cerrahi Dışı Seçenekler Önemli

Özel Ortadoğu Hastanesi  Beyin Omurilik Sinir Cerrahisi Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr.  Mustafa Kayacan, boyun fıtıklarının çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzeldiğini belirterek, “Bu nedenle boyun fıtıklarından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için cerrahi dışı seçenekler değerlendirilir. Kısa dönemler dinlenme, servikal korse, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir” dedi.

Sürekli Ağrılarda Cerrahi Müdahale Gerektirir

Op. Dr. Mustafa Kayacan eğer 20 gün ya da 1 ay beklemekle ağrıda azalma olmazsa, kollarda, omuzda, ellerde güç kaybı varsa veya omurilik basus bulguları varsa, bunun yanı sıra özellikle kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik ve uyuşma görülürse cerrahi tedavi gerektiğini kaydetti

Cerrahi Müdahalenin Başarı Oranı Çok Yüksek

Her cerrahi girişimde olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatlarında da bazı riskler olabileceğini ifade eden Kayacan, “Bunlar kanama, enfeksiyon, sinir ya da omurilik hasarı, boynun önden yapılan müdahalelerde ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve özefagus trakea zedelenmesi olabilir. Genel olarak servikal müdahaleler çok başarılıdır, komplikasyonları daha azdır ve iyileşme süreleri daha kısadır” şeklinde konuştu.