Düğünde takı kavgası: 17 yaralı
Artık kendi aracınızda sigara içemeyeceksiniz
Kadıköy'de nefes kesen gol düellosu !

Çene eklem ağrılarının çözümü: Botox

Geceleri uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsanız ya da gün içerisinde dişlerinizi sıkıyorsanız “Çene Eklemi Rahatsızlığı” yaşayabilirsiniz.

A+ A-

Çene eklemi rahatsızlığı, ağzın kapanmasını sağlayan kaslarının bilinçsizce aşırı kasılması ile gerek gün içerisinde, gerekse uyku esnasında dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucu oluşabilir. 

“Kronik strese bağlı olarak uyku esnasında ya da gün içerisinde bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketi dişlere hasar verdiği gibi çene eklemine de ciddi zararlar verir” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Kömerik, bu durumun genç/orta yaşlı bireylerde ve kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi.
 
Çene Eklem Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir? 
 
Stresin bu alışkanlığa neden olan en önemli etkenlerin başında geldiğini belirten Prof. Dr. Nurgül Kömerik, aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmanın da bu alışkanlığı tetiklediğini belirtti.
 
Çene Eklem Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir? 
 
“Hastalarımız sıklıkla baş, çene ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti ile başvururlar. Kimi hasta sabah kalkınca ağrı hissettiğini söylerken, kimi gün sonuna doğru ağrının başladığını belirtir. Çiğneme kaslarının kasılı kalması sonucu ağzın tam olarak açılmasında zorlanma diğer sık rastlanan bulgudur.  Bu hastaların diş muayenesinde dişlerin çiğneyici yüzünde aşınma dikkat çekici olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma uzun vadede çene eklemine aşırı yük binmesine ve nihayetinde eklem iç yapılarının tahribatına neden olabilir” diyen Prof. Dr. Nurgül Komerik, bu nedenle çene ekleminde şiddetli ağrılar oluşabileceğini, çenelerin hareketi sırasında eklem içinden sesler gelmesinin de tanıyı belirlemede yardımcı bir bulgu olabileceğini belirtti.
 
Çene Eklem Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?
 
Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen gece plağının basit bir metot olması nedeniyle, en yaygın tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Nurgül Kömerik, birçok hastada bu metot ile kalıcı sonuç alınamadığını vurgularken, stres terapisi, kas gevşetici, antidepresan ilaç uygulaması, fizyoterapi gibi tedavilerin de çiğneme kaslarını rahatlattığını ifade etti. Prof. Dr. Komerik, eklemin iç yapılarının etkilendiği durumlarda ise artrosentez veya artroskopi teknikleri ile eklem içinin lavajlanmasının tercih edilen tedavi türleri olduğunu sözlerine ekledi.
 
Botox Tedavisiyle Çene Eklem Rahatsızlığı Önlenebilir
 
“Çene Eklem Rahatsızlıklarında, çoğu zaman sayılan bu tedavilerle %100 başarı elde edilemiyor” diyen Prof. Dr. Kömerik,  böyle durumlarda yanak alt kısmında bulunan çiğneme kaslarına Botox yapılarak istemsizce meydana gelen kasılmaların yok edilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Kömerik, İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniklerinde; diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara Botox enjeksiyonunun başarı ile uygulandığını belirtti. Botox uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kömerik, “Botox tedavisi kronik ağrıların 4-6 ay ertelenmesidir ancak bu süre zarfında kişiler diş sıkma alışkanlığını unutarak, bu hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan da kurtulabilirler” cümlelerini kullandı.